Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1458
W sumie: 22641

News

News zdjęcie id 974

Otwarcie Miniparku i Placu Zabaw w Latowicach

18.09.2017

W niedzielę, 17 września 2017 roku, w Latowicach uroczyście podsumowano prace Grupy Odnowy Wsi Latowice i oddano do użytku kompleks rekreacyjny, czyli Minipark i Plac Zabaw. Zaproszonych gości powitały: radna Krystyna Kois-Jaźwiec stojąca na czele Grupy Odnowy Wsi Latowice i Arleta Kalińska. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: poseł Tomasz Ławniczak, senator Łukasz Mikołajczyk, wicewojewoda Marlena Maląg, proboszcz ks. kanonik Damian Hołoś, wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski, zastępca wójta Ryszard Boduch, przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Paweł Siwak, radni gminy Sieroszewice, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Przemysław Królak, kierownik KRUS w Ostrowie Wielkopolskim Zdzisław Jaźwiec, Sybiark Józef Kuźmiak, dyrektor Gminnego Zakładu Ekonomiczno–Administracyjnego Szkół i Przedszkoli Barbara Stasiak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach Jerzy Pawłowski, dyrektor Publicznego Przedszkola w Latowicach Ewa Dudek, kierownik Gminnego Zakładu Komunalnego Marcin Dachowski, sołtys Latowic Andrzej Gierlach, prezes OSP w Latowicach Marek Doliński, wykonawcy i projektanci Centrum Wsi: Marek Chmielewski, Sławomir i Andrzej Jędrzejewscy, Katarzyna i Marcin Domagałowie, pracownicy Urzędu Gminy w Sieroszewicach na czele z Romanem Sodolskim, mieszkańcy Latowic.

Szczegóły na temat zrealizowanych zadań przedstawiła radna Krystyna Kois-Jaźwiec. Minipark i Plac Zabaw zostały sfinansowane z budżetu gminy Sieroszewice oraz budżetu województwa wielkopolskiego w ramach konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś”. Całkowity koszt inwestycji to kwota 172.500 zł, z tego z budżetu gminy Sieroszewice przeznaczono 118.000 zł, z budżetu województwa wielkopolskiego – 28.000 zł i z funduszu sołeckiego – 8.800 zł. Udział własny mieszkańców został oszacowany na kwotę 19.700 zł.

Projekt pn. „Centrum Wsi Latowic Miejscem Integracji Wielopokoleniowej  - Razem do celu” został współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020. Całkowita wartość zrealizowanego projektu wyniosła 72.458,05 zł, z czego z budżetu województwa wielkopolskiego otrzymano 28.000,00 zł. Wkład własny gminy Sieroszewice w projekcie wyniósł 17.950,05 zł. Projekt został również sfinansowany ze środków funduszu sołeckiego w kwocie 6.800,00 zł. Wkład własny mieszkańców w postaci pracy własnej, pracy sprzętu podczas realizacji projektu oraz ofiarowanych materiałów został oszacowany na kwotę 19.708 zł.

Prace rozpoczęły się w czerwcu br. i polegały m.in.: na naprawieniu, wyczyszczeniu i pomalowaniu urządzeń zabawowych i opłotowania, zdemontowaniu siatki, wydrenowaniu ziemi i nawiezieniu piasku. W ramach realizacji projektu zakupiono nowe elementy placu zabaw. W Miniparku na uwagę zasługuje fontanna i miejsce do terenowej gry w szachy.

W swoim wystąpieniu radna Latowic podziękowała wszystkim, którzy wspierali te przedsięwzięcia. Słowa wdzięczności skierowała do wójta Czesława Berkowskiego, skarbnik Teresy Grzeszczyk, radnych gminy Sieroszewice, marszałka województwa wielkopolskiego, rady sołeckiej, członków OSP, a przede wszystkim mieszkańców Latowic, których wymieniła imiennie. – Członkowie Grupy Odnowy Wsi Latowice cieszą się z efektów swoich prac, ale też myślą o dalszych potrzebach mieszkańców wsi, dlatego już teraz możemy obserwować budowę Dziennego Domu Wsparcia dla Seniorów, a w najbliższym czasie mamy nadzieję, że będziemy korzystać z zewnętrznej siłowni. Wobec tego prosimy wszystkich o wsparcie, aby razem dobrnąć do zaplanowanego celu – powiedziała Krystyna Kois-Jaźwiec.

Wójt podkreślał, że inwestycje udało się zrealizować dzięki dobrej współpracy między Urzędem Gminy Sieroszewice, Samorządem Województwa Wielkopolskiego i Grupą Odnowy Wsi Latowice. – Chciałbym pogratulować wszystkim, którzy pracowali przy tym przedsięwzięciu i gorąco podziękować. Zależy nam na tym, aby poprawiała się estetyka naszych miejscowościach. W wielu miejscach takie centra stworzyliśmy i zamierzamy jeszcze tworzyć. Takie urokliwe miejsce powstanie w najbliższym czasie w Rososzycy – powiedział Czesław Berkowski, który dodał, że poważnym przedsięwzięciem jest budowa Dziennego Domu Wsparcia dla Seniorów w Latowicach.

Wicewojewoda Wielkopolski wyraziła radość, że w Latowicach powstał kompleks rekreacyjny, który będzie służył całym pokoleniom. – Takich przedsięwzięć w wielu miejscowościach nam brakuje, aby zarówno rodzice jak i dziadkowie ze swoimi pociechami mogli odpocząć, a przede wszystkim spędzić wspólnie czas – mówiła Marlena Maląg.

Słowa uznania skierował także senator RP. – Oddolne inicjatywy są niezwykle istotne. Jaka piękna Polska byłaby, gdyby tych oddolnych inicjatyw było więcej w tych małych miejscowościach. Do tak pięknych miejsc chce się przyjeżdżać. Gratuluję serdecznie i życzę, aby to miejsce było takim miejscem wytchnienia, spokoju, wspólnych rozmów, których w dobie internetu bardzo nam brakuje – zaznaczył Łukasz Mikołajczyk.

W swoim wystąpieniu poseł RP zwrócił uwagę na wkład pracy własnej mieszkańców w stworzenie tych dzieł. – Wraz z żoną jeżdżę niejednokrotnie rowerem po okolicy. Wiele razy już przejeżdżałem przez Latowice. Teraz będę wiedział, gdzie się zatrzymać i zrobić przystanek podczas wycieczki rowerowej po powiecie ostrowskim – powiedział Tomasz Ławniczak.

Udanych inwestycji gratulował także Sybirak Józef Kuźmiak, który wskazywał, że silne państwo zawsze stawia na rodzinę.

Sołtys Latowic Andrzej Gierlach podkreślał, że realizacja małych projektów integruje społeczeństwo i zapewnił, że mieszkańcy Latowic mają nowe pomysły i będą angażować się w ich zrealizowanie.

Proboszcz parafii ks. kanonik Damian Hołoś wyraził radość, że takie obiekty rekreacyjne, które będą przyczyniać się do dobrego wychowania dzieci, znajdują się w sąsiedztwie kościoła.

Uroczystego otwarcia kompleksu rekreacyjnego dokonano poprzez wypuszczenie w niebo kolorowych balonów. Minipark i plac zabaw poświęcił ks. kanonik Damian Hołoś. Uroczystość uświetnił występ dzieci z Publicznego Przedszkola w Latowicach.

Goście udali się także na plac budowy Dziennego Domu Wsparcia dla Seniorów w Latowicach.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.