Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 3368
W sumie: 24551

News

News zdjęcie id 699

Sprawozdanie z działalności EKOklubu z Wielowsi

31.01.2017

30 stycznia bieżącego roku w siedzibie Stowarzyszenia EKOklub odbyło się zebranie, na którym zestawiono zyski i straty minionego 2016 r. Był to kolejny, a oceniono,że bardziej niż udany, rok działalności ekologiczno - kulturalnej w lokalnym środowisku z naciskiem na edukację ekologiczną. Zebranie poprowadziła prezes Stowarzyszenia EKOklub - Halina Kazmierczak.

Sprawozdanie z  działalności EKOklubu na 2016.

Sukcesem zakończyła się realizacja dwóch  umów  na rok 2016 z Samorządem Gminy Sieroszewice  

W ramach ich realizacji  przeprowadzono:

1.II edycję  turniejowej zbiórki makulatury w Wielowsi i okolicach  „Makulaturę segregujesz , drzewa ratujesz”, która  zakończyła się   oddaniem prawie 9000kg makulatury do recyklingu.

2. 30 kwietnia 2016r. odbyły się Gminne Obchody Dnia Ziemi podsumowujące gminny konkurs dla szkół podstawowych Gminy Sieroszewice  pn. „MY DLA ZIEMI” .Statuetkę i tytuł „Promotor ekologii  w Gminie Sieroszewice na lata 2016-2019” przyznano  Szkole Podstawowej w Masanowie.

3. Odbyła się  charytatywna  biesiada  ekologiczna ( po obchodach Dnia Ziemi ) dla dorosłych mieszkańców wsi i okolic, która zgromadziła duże grono Seniorów z Wielowsi, Rososzycy i Grabowa nad Prosną.

4.  Na  czwartą z kolei Zieloną Szkołę ( tym razem organizowaną przez Stowarzyszenie nad Morzem Bałtyckim w dniach 17,18,19  czerwca 2016r.) pojechało grono 15 laureatów turniejów i konkursów ekologicznych zorganizowanych przez Stowarzyszenie EKOklub , a także  dzieci ze Szkolnego Koła Przyjaciół Przyrody ze SP w Wielowsi .Wyjazd był w 70% dotowany przez EKOklub.

5. Odbyła się dotowana ,  dwudniowa  wycieczka szlakiem doktora A. Kanteckiego przez wiele miejsc Wielkopolski  m.in. Poznań , Gniezno, Strzelno zorganizowana dla Klubu Seniora „Wawrzyniec” z Wielowsi.

6. W ramach statutowych uprawnień wspierano działalność Klubu Seniora „Wawrzyniec” z Wielowsi, przekazując środki na bieżące drobne remonty siedziby , którą jest dom parafialny w Wielowsi. Poczynione starania podsumowano  i uczczono podczas wspólnego spotkania wigilijnego członków  Stowarzyszenia EKOklub i Klubu Seniora.

7. Duża popularnością cieszyła się  prowadzenia drugi rok  strona internetowa www.ekoklub.org.pl

Ponadto Stowarzyszenie prowadziło jeszcze inne działania.

8. Współpraca Stowarzyszenia z ZS w Wielowsi zaowocowała zdobyciem  przez szkołę w Wielowsi wysokiej nagrody ( 11 tysięcy zł) w  ogólnopolskim konkursie  „Puchar Recyklingu”.

9. Elementem spotkania  edukacyjnego zorganizowanego we współpracy z Miejskim Zakładem Oczyszczania z Ostrowa ,było wręczenie nagród  laureatom zbiórki baterii w roku szkolnym 2015/16. Fundatorem nagród i dyplomów w  szkolnym turnieju ”Kto baterie stare zbiera, środowisko nasze wspiera”  było Stowarzyszenie EKOklub. Tak uczczono  Dzień Ochrony Środowiska, który przypada rok rocznie 05 czerwca.

10. Kontynuowano  owocną  współpracę z Firmą ” Mohikan”, organizując integracyjne spotkania na spływach kajakowych po rzece Prośnie, pokazy wschodnich sztuk walki podczas festynu charytatywnego  dla chorego dziecka, oraz październikową  akcję  ekologiczną na „Małgorzatce” z okazji ŚWIĘTA DRZEWA pn. „Świętowania przez sprzątanie”.

11. Ekoklub wsparł zbiórkę funduszy na operację  dla chorej Marysi ze Strzyżewa – Zarząd przekazał, podczas festynu, zebrane od swoich członków na ten cel środki finansowe , a także uczestniczył w wydarzeniu zakupując dodatkowo cegiełki.

12. Działania wspierające, dotyczące opieki nad zwierzętami bezdomnymi i poszkodowanymi zostały wykonane w stosunku do poszkodowanego w wypadku psa , którego oddano po tygodniu opieki i  poszukiwań właścicielowi.  Suczka i szczenię znalezione w lesie, także udało się po kilku dniach przekazać właścicielowi ze wskazaniem na otoczenie posiadanych zwierząt większą opieką.  Pozytywnie Zarząd EKOklubu zaopiniował Gminny Program Współpracy nad Bezdomnymi Zwierzętami i współpracę z Międzygminnym  Schroniskiem w Wysocku Wielkim.

13. W grudniu odbyła się pierwsza edycja gminnego konkursu plastycznego ogłoszonego prze Stowarzyszenie,  promującego recykling pn. „Ekologiczna choinka”. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, a jego wyniki rewelacyjne.

14. Dzięki staraniom Stowarzyszenia EKOklub popartych przez Wójta na wieś wróciła skrzynka na listy Poczty Polskiej.

15.Wieczorek Sylwestrowy w Wielowsi  zorganizowany  przez Stowarzyszenie w stylu lat 80-tych i 90 - tych okazał się bardzo udany.

Wymienione  działaniach przeprowadzono mimo  braku  środków finansowych do pełnej realizacji. Ponad  60% wartości wykazanych  działań było wynikiem  pracy wolontariuszy  i  społecznej pracy członków Stowarzyszenia , a także  współrealizatorów z Klubu Seniora „Wawrzyniec”, za co wszystkim należą się wyrazy podziękowania i uznania.

Plan działalności EKOklubu na 2017 rok - pdf.

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.