Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1707
W sumie: 22890

News

News zdjęcie id 534

Gminne dożynki w Sieroszewicach

05.09.2016

Gminne uroczystości dożynkowe odbyły się w niedzielę, 4 września 2016 roku, w Sieroszewicach. Święto plonów rozpoczęła Msza św. dziękczynna za tegoroczne zbiory w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Latowicach, którą odprawił proboszcz parafii ks. kanonik Damian Hołoś. Po Mszy św. dożynkowy korowód prowadzony przez Marka Siudzińskiego dotarł na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sieroszewicach. Zaproszonych gości powitali: sołtys Sieroszewic Tadeusz Łapiński i przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Paweł Siwak. Starostami tegorocznych dożynek byli: Jolanta Kardas i Grzegorz Kociemba. Pani Jolanta z mężem Sławomirem mają czworo dorosłych dzieci: dwie córki i dwóch synów. Prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 19 hektarów, które specjalizuje się w hodowli bydła mięsnego i trzody chlewnej. Pan Grzegorz wraz z żoną Anną prowadzi 15. hektarowe gospodarstwo, w którym dominuje hodowla trzody chlewnej, bydła opasowego oraz produkcja zbóż. W pracach w gospodarstwie pomaga mama Grzegorza pani Zofia. Państwo Kociembowie wychowują dwoje synów.

 

Po ceremonii obrzędów dożynkowych prowadzonych przez Zespół Pieśni i Tańca ,,Ołobok’’ starostowie przekazali gospodarzowi gminy – wójtowi Czesławowi Berkowskiemu bochenek chleba wiejskiego. – Mam na rękach chleb – owoc ziemi i pracy rolników oraz wszystkich, którzy z nimi współpracują. Dożynki to dziękczynienie za plony, podziękowanie Bogu jak również ludziom, którzy zajmują się rolnictwem. Cóż znaczyłaby ziemia, gdyby nie ręka rolnika? Chciałbym dzisiaj podziękować rolnikom za ich trud, całoroczną pracę, a uwieńczeniem tej pracy są żniwa i zbiory. Życzę wszystkim Państwu, aby te dożynki były okazją do zabawy i radości - powiedział wójt gminy Sieroszewice. Następnie delegacje rolników ze wszystkich wiosek wręczały wójtowi Czesławowi Berkowskiemu i przewodniczącemu Rady Gminy Sieroszewice Pawłowi Siwakowi bochenki chleba.

Były też podziękowania dla rolników. Dyplomy odebrali: Joanna i Kazimierz Czekalscy, Urszula i Grzegorz Kalina, Bogusława i Roman Kalińscy, Sylwia i Mariusz Kowalscy, Jolanta i Sławomir Kardas, Anna i Grzegorz Kociemba, Halina i Stanisław Lis, Beata i Roman Maląg, Wiesława i Roman Siwak, Maria i Andrzej Szymczak, Janina i Tadeusz Śledź, Marcin Walczak, Bogumiła i Piotr Warga. Rolnikom gratulowali: wójt Czesław Berkowski i przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Paweł Siwak.

Nie zabrakło też stoiska Lokalnej Grupy Działania „Długosz Królewski”, do której należy gmina Sieroszewice. 

Licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Sieroszewice mogli obejrzeć występy artystyczne w wykonaniu laureatów Festiwalu Piosenki Wakacyjnej w Sieroszewicach. Na estradzie zaprezentował się także Zespół Pieśni i Tańca „Ołobok” pod kierunkiem Anny Mielcarek oraz Orkiestra Dęta „Ołobok” pod batutą Stanisława Jarosika. Gwiazdą wieczoru była Izabela Trojanowska, która mimo deszczu ponad godzinę bawiła publiczność śpiewając znane i lubiane przez wszystkich przeboje. Uroczystość prowadził Jerzy Pawłowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach. Dożynki zakończyła zabawa taneczna.

Święto plonów swoją obecnością zaszczycili m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, radni i sołtysi z gminy Sieroszewice, duchowieństwo, Zasłużeni dla Gminy Sieroszewice, dyrektorzy i kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, dyrektorzy szkół i przedszkoli, przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich, prezesi i naczelnicy Ochotniczych Straży Pożarnych, prezesi organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Sieroszewice, rolnicy, przedsiębiorcy, mieszkańcy gminy Sieroszewice i goście.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.