Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 3846
W sumie: 25029

News

News zdjęcie id 454

Rajd rowerowy „Szlakiem zabytków Pawła Brylińskiego”

22.06.2016

We wtorek 7 czerwca 2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej  w Masanowie wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Ołoboku uczestniczyli w rajdzie rowerowym „Szlakiem zabytków Pawła Brylińskiego” w ramach projektu innowacyjnego „Paweł Bryliński, rzeźbiarz ludowy naszego regionu” realizowanego w SP w Masanowie oraz programu edukacyjnego „Tu jest mój dom. Moja wieś na przestrzeni wieków” realizowanego w SP w Ołoboku. Do rajdu przyłączyli się również rodzice uczniów ze szkoły w Masanowie.

Głównym celem rajdu była popularyzacja turystyki rowerowej i aktywnego wypoczynku, oraz zapoznanie uczestników z dziełami lokalnego, ludowego rzeźbiarza Pawła Brylińskiego. Ten żyjący w XIX wieku artysta amator mieszkający w Masanowie pozostawił po sobie w promieniu kilkudziesięciu kilometrów charakterystyczne krzyże i słupy. Z nastaniem wiosny opuszczał dom z wózkiem wypełnionym narzędziami i wiódł życie wędrownego artysty. Pionowe drzewce wielometrowego słupa lub krzyża zdobił rzeźbami.

Trasa rajdu biegła przez Ołobok, Psary, Bilczew, Biskupice Ołoboczne, Bagatelę, Czekanów do Lewkowa.

Na początku wycieczki uczniowie podziwiali drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela na cmentarzu w Ołoboku oraz umieszczoną tam rzeźbę św. Józefa z Dzieciątkiem wykonaną przez Pawła Bryliński. Następnie zatrzymali się przy słupie w Sławinie powstałym w roku 1855. Artysta umieścił tam postać Chrystusa Frasobliwego oraz postać św. Benona. Uczniowie wysłuchali informacji na temat prac artysty, poznali jego charakterystyczny styl i znaczenie kapliczek stawianych przy drogach, zwłaszcza w czasach zaborów. Kolejnym etapem była murowana kapliczka w Bilczewie z figurą św. Idziego wykonaną przez Pawła Brylińskiego. Przystanek w Bagateli był dla dzieci niesamowicie przyjemny. Mogli oni podziwiać piękny pałac, a przede wszystkim skorzystać z boisk sportowych, na których rozegrali mecze w piłkę nożną i w siatkówkę. Finalnym etapem rowerowego wyjazdu była miejscowość Lewków, gdzie znajduje się pałac rodziny Lipskich. Uczestnicy rajdu zwiedzili pałac i zapoznali się z jego historią. Podziwiali również piękną kutą kratę, która znajduje się w kościele w Lewkowie, a pochodzi z kościoła klasztornego w Ołoboku.

Wspólny rajd uczniów z Masanowa i Ołoboku był także okazją do bliższego poznania, nawiązania kontaktów i zintegrowania.

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.