Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 17281
W sumie: 298546

News

News zdjęcie id 372

Poświęcenie tablicy pamiątkowej w Rososzycy

12.04.2016

W niedzielę, 10 kwietnia 2016 roku, ks. biskup Łukasz Buzun poświęcił tablicę upamiętniającą 1050-lecie chrztu Polski ufundowaną przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Sieroszewic i Wójta Gminy Sieroszewice. Tablica została zamontowana w kruchcie kościoła pw. św. Marka Ewangelisty w Rososzycy.

Witając biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej, braci kurkowych i parafian ks. Paweł Guździoł wyraził wdzięczność Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu z Sieroszewic za ufundowanie tablicy pamiątkowej. – Mamy wielką nadzieję, że będzie ona dla nas przypomnieniem tego wszystkiego, co zawdzięczamy faktowi chrztu Polski. Każdy z nas patrząc na tę tablicę będzie sobie uświadamiał, że jest ochrzczony, że jest dzieckiem Bożym, a także to, że jest Polakiem. Ten wymiar religijny i patriotyczny w tej tablicy będzie wybrzmiewał – powiedział proboszcz parafii pw. św. Marka Ewangelisty w Rososzycy. W homilii ks. biskup Łukasz Buzun wskazywał, że wiara wiąże człowieka z Chrystusem i daje mu silną motywację do tego, żeby żył Ewangelią. - Prośmy dzisiaj, aby te głody, które są w naszym sercu, szczególnie głód miłości był najpierw zaspokajany w relacji z Chrystusem, żeby człowiek otwierał się na tę miłość, nie unikał Boga, nie walczył z Nim, ale przełamywał w sobie opór ateizmu, wątpliwości i powoli otwierał swoje serce w zaufaniu, szczerości, prostocie, aby łaska uświęcająca mogła w człowieku ten ład zaprowadzać, żeby to, co jest darem Chrystusa zmartwychwstałego czyli pokój stał się udziałem każdego z nas – mówił kaznodzieja. Zachęcał wiernych do odmawiania modlitwy różańcowej. - Prośmy Maryję, która jest dla nas najlepszą przewodniczką, patronką, osobą bliską każdemu człowiekowi ochrzczonemu czyli zanurzonemu w Chrystusie, abyśmy przez różaniec otwierali swoje serca na dar Bożej miłości, która chce zamieszkać w każdym człowieku – podkreślał biskup. Dziękował bractwom kurkowym za propagowanie miłości do ojczyzny.

Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali: zastępca wójta gminy Sieroszewice Ryszard Boduch, prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sieroszewicach Krzysztof Portasiak i członek Roman Pułkownik. Biskupowi za obecność i przewodniczenie liturgii dziękował Krzysztof Portasiak. – 1050 lat chrztu Polski jest świętem wszystkich Polaków, naszej parafialnej społeczności św. Marka Ewangelisty w Rososzycy, do której od stu lat należy Kurkowe Bractwo Strzeleckie Sieroszewice. Wyrażamy naszą radość, że jesteśmy Kościołem i przez chrzest święty staliśmy się nowymi ludźmi. Wzorem naszych ojców chcemy tę pamiątkową tablicą upamiętnić historię naszego życia i działalności, bo droga chrztu św. biegnie nadal w przyszłość w kolejne tysiąclecia – mówił prezes bractwa. W uroczystości uczestniczyła delegacja Bractwa Strzelców Kurkowych z Kalisza z Królem Kurkowym Krzysztofem Woźniakiem.

Gminne obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski zostały dofinansowany ze środków Gminy Sieroszewice w ramach otwartego konkursu z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego na 2016 rok. 

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Sieroszewicach powstało 19 lipca 1925 roku. Dwa lata później bractwo z Sieroszewic wzbogaciło się o sztandar, który został poświęcony w kościele pw. św. Marka Ewangelisty w Rososzycy. Po II wojnie światowej organizacja została zlikwidowana. Bractwo zostało reaktywowane z inicjatywy Krzysztofa Portasiaka w dniu 3 kwietnia 2000 roku. W szeregach bractwa są m.in.: ks. Paweł Guździoł, proboszcz parafii w Rososzycy, Czesław Berkowski, wójt gminy Sieroszewice, Paweł Siwak, przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice, Jerzy Kasprzak, sołtys Rososzycy.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.