Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 3375
W sumie: 24558

News

News zdjęcie id 354

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze strażaków w Sieroszewicach

14.03.2016

W sobotę, 12 marca 2016 roku, w Gminnym Ośrodku Kultury w Sieroszewicach odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze strażaków tutejszej jednostki. Strażaków i zaproszonych gości powitał prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieroszewicach Tadeusz Łapiński. W spotkaniu uczestniczyli: zastępca wójta Ryszard Boduch, p.o. komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim starszy brygadier Sławomir Portasiak, prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP w Sieroszewicach Tomasz Woźniak, komendant gminny OSP Mieczysław Maciuszczak, kierownik Posterunku Policji w Sieroszewicach Leszek Borowczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Jerzy Pawłowski, członkowie honorowi i czynni OSP Sieroszewice. Minutą ciszy uczczono zmarłych strażaków, a delegacja OSP złożyła pod Pomnikiem Strażaka wiązankę kwiatów. Wcześniej na cmentarzu na grobach strażaków zapalono znicze.

 

Podczas zebrania Michał Siwak odebrał Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa. Na przewodniczącego zebrania powołano Tomasza Woźniaka, a protokół sporządzał Marcin Mieszała. Szczegółowe sprawozdanie z działalności jednostki w minionym roku zdał prezes Tadeusz Łapiński. Obecnie jednostka liczy 40 członków, w tym 7 honorowych. 30 członków posiada przeszkolenie w zakresie strażaka podstawowego, co pozwala im brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Przy jednostce działa Klub Honorowych Dawców Krwi prowadzony przez Romana Kamzola. W ubiegłym roku odnotowano 50 wyjazdów, w tym 24 do pożarów i pozostałe do innych akcji ratowniczych. Strażacy brali udział w różnych uroczystościach strażackich, gminnych i kościelnych, a także zabezpieczali imprezy sportowe. Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Prezes Tadeusz Łapiński podziękował wójtowi gminy Sieroszewice, przewodniczącemu Rady Gminy Sieroszewice, kierownikowi Posterunku Policji w Sieroszewicach, władzom Oddziału Gminnego OSP w Sieroszewicach oraz Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim, a także Radzie Sołeckiej i dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury za dobrą współpracę. Sprawozdanie finansowe zdał Zdzisław Mieszała, a sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawił przewodniczący Andrzej Kałkus. Strażacy jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi OSP w Sieroszewicach za 2015 rok.

Podczas zebrania odbyły się wybory. W skład nowego zarządu jednostki OSP w Sieroszewicach: Tadeusz Łapiński (prezes), Michał Pułkownik (I wiceprezes i naczelnik), Roman Kamzol (II wiceprezes), Sebastian Bartczak (zastępca naczelnika), Zdzisław Mieszała (skarbnik), Arkadiusz Owczarek (sekretarz), Jarosław Goryniak (gospodarz), Tomasz Maciuszczak (kronikarz), Mieczysław Owczarek (członek). Komisja Rewizyjna będzie pracować w składzie: Marcin Mieszała (przewodniczący), Jan Kowański (sekretarz), Krzysztof Krawczyk (członek).

Delegatami na zjazd gminny OSP zostali: Tadeusz Łapiński, Michał Pułkownik, Zdzisław Mieszała, a przedstawicielem do Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP w Sieroszewicach będzie Tadeusz Łapiński.

Prezes Tadeusz Łapiński przedstawił plan działania na 2016 rok. Do najważniejszych przedsięwzięć zaliczył: organizację festynu strażackiego i zakup nowego sztandaru dla jednostki OSP Sieroszewice.

W swoim wystąpieniu zastępca wójta Ryszard Boduch podziękował strażakom za pracę oraz pogratulował prezesowi i zarządowi wyboru na kolejną kadencję. Z kolei starszy brygadier Sławomir Portasiak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim poinformował, że w 2015 roku na terenie powiatu ostrowskiego odnotowano 1672 zdarzenia, czyli o 204 więcej niż w 2014 roku. Dodał, że w gminie Sieroszewice było 80 zdarzeń. Poinformował, że w bieżącym roku planuje się przeprowadzić szkolenia dla strażaków z zakresu ratownictwa technicznego, a także kursy dowódców, kierowców konserwatorów, naczelników. Złożył też osobiste podziękowania za zaangażowanie w pomoc dla ratowania Wojtusia. Gratulacje nowemu zarządowi złożył kierownik Posterunku Policji w Sieroszewicach Leszek Borowczyk, który dziękował ochotnikom za dobrą współpracę w zabezpieczaniu zdarzeń i imprez sportowych. Natomiast komendant gminny OSP Mieczysław Maciuszczak dziękował strażakom za sprawne przeprowadzanie akcji i oddawanie krwi na rzecz klubu HDK „Strażak”. Namawiał członków OSP w Sieroszewicach, aby brali udział w zawodach ratownictwa medycznego.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.