Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1678
W sumie: 22861

News

News zdjęcie id 332

Zebranie strażaków w Wielowsi

22.02.2016

W sobotę, 20 lutego 2016 roku, w sali wiejskiej w Wielowsi odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze strażaków tutejszej jednostki OSP. Strażaków i zaproszonych gości powitał prezes OSP w Wielowsi Tomasz Woźniak. W spotkaniu uczestniczyli: wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski, młodszy brygadier Roman Matecki z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim, komendant gminny OSP Sieroszewice Mieczysław Maciuszczak, wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP Sieroszewice Kazimierz Strugarek, radni Anatol Piaskowski i Bartosz Kubica, kierownik Posterunku Policji w Sieroszewicach Leszek Borowczyk, kapelan powiatowy strażaków ks. Pior Kuświk, sołtys Wielowsi Krystyna Rosik. Po powitaniu minutą ciszy uczczono zmarłych strażaków. Na przewodniczącego zebrania powołano Zbigniewa Goździka, a protokół zebrania sporządzał Robert Tomczak.

Sprawozdanie z działalności jednostki w minionym roku przedstawił prezes Tomasz Woźniak. Poinformował, że jednostka OSP w Wielowsi liczy 56 członków. Wymienił sprzęt, którym strażacy dysponują. W 2015 roku członkowie OSP brali udział w 14 akcjach ratowniczo-gaśniczych, w tym gasili 12 pożarów. Prezes poinformował, że młodzież wzięła udział w etapie powiatowym Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Ostrowie Wielkopolskim, podczas którego w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Marcin Goździk, w grupie gimnazjów gminę Sieroszewice reprezentowała Andżelika Fornalczyk, a w grupie szkół podstawowych – Piotr Kaźmierczak, który zajął drugie miejsce. Strażacy uczestniczyli w honorowym oddawaniu krwi na rzecz Klubu HDK Strażak. W 2015 roku oddali 18,75 l krwi, co daje jednostce czwarte miejsce w gminie Sieroszewice. Ponadto strażacy wykonali prace w czynie społecznym i zabezpieczali zawody sportowe odbywające się na terenie gminy Sieroszewice. Prezes podziękował wszystkim członkom OSP w Wielowsi za zaangażowanie. Słowa wdzięczności skierował do wójta Czesława Berkowskiego, a także przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich Cecylii Olszewskiej i sołtys Krystyny Rosik za dobrą współpracę z organizacją OSP. Sprawozdanie finansowe zdał Stanisław Banasiak, a sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawił Wojciech Hełka. Strażacy jednogłośnie udzielili zarządowi absolutorium za miniony rok.

Podczas zebrania odbyły się wybory. W skład nowego zarządu jednostki OSP w Wielowsi weszli: Tomasz Woźniak (prezes), Rafał Rosik (wiceprezes), Krzysztof Pawlik (naczelnik), Wojciech Hełka (zastępca naczelnika), Stanisław Banasiak (skarbnik), Robert Tomczak (sekretarz), Zbigniew Goździk (kronikarz), Maciej Michalak (gospodarz), Zenon Maskieła, Marcin Goździk, Jan Jakubowski (członkowie). Komisja Rewizyjna będzie pracować w składzie: Artur Dylak (przewodniczący), Wacław Olszewski i Krzysztof Drewniak (członkowie). Delegatami na zjazd gminny OSP zostali: Tomasz Woźniak, Maciej Michalak, Krzysztof Pawlik, Rafał Rosik, Robert Tomczak, a przedstawicielami do Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP w Sieroszewicach będą: Tomasz Woźniak i Wojciech Hełka. Wybrano również przedstawiciela OSP Wielowieś ds. krwiodawstwa, którym został Sławomir Dryka.

Prezes Tomasz Woźniak przedstawił plan działania na 2016 rok. Do najważniejszych przedsięwzięć zaliczył: obchody z okazji 90. rocznicy istnienia OSP w Wielowsi, które odbędą się 22 maja, a także organizację w lipcu akcji poboru krwi w Wielowsi.

W swoim przemówieniu wójt gminy Sieroszewice podziękował strażakom za pracę oraz pogratulował prezesowi i zarządowi wyboru na kolejną kadencję. - Widzę, że w jednostce OSP w Wielowsi bardzo dobrze dzieje się. Dziękuję za wszelkie inicjatywy i tę pomoc, którą nam udzielacie. Bardzo wysoko oceniam jednostkę w Wielowsi, która jest aktywna i życzę, aby ten zapał nadal był.

W tym roku w budżecie na straż działającą na terenie gminy Sieroszewice przeznaczymy ponad 300 tys. zł – powiedział Czesław Berkowski. Z kolei młodszy brygadier Roman Matecki z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim poinformował, że w 2015 roku na terenie powiatu ostrowskiego odnotowano ponad 1500 zdarzeń. Zaznaczył, że OSP w Wielowsi jest trzecią jednostką w gminie, która po Sieroszewicach i Masanowie ma największą liczbę wyjazdów. Wyraził też radość, że wśród ochotników są zarówno starsi jak i młodzi strażacy. Gratulacje nowemu zarządowi złożył kierownik Posterunku Policji w Sieroszewicach Leszek Borowczyk, który dziękował strażakom za zabezpieczanie zdarzeń i różnych imprez prowadzone wspólnie z funkcjonariuszami policji. W swoim wystąpieniu komendant gminny Mieczysław Maciuszczak zwrócił uwagę, że w jednostce działają młodzi strażacy. Zachęcał ochotników do udziału w szkoleniach specjalistycznych. Podziękował ks. Piotrowi Kuświkowi i strażakom z Wielowsi za zorganizowanie Dobroczynnego Turnieju Halowej Piłki Nożnej dla ratowania zdrowia Wojtusia. Strażakom podziękowania i życzenia na dalszą działalność złożył wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP Sieroszewice Kazimierz Strugarek. Radny Bartosz Kubica gratulował wszystkim osobom, które weszły w skład zarządu i życzył owocnej pracy na najbliższe lata. Z kolei radny Anatol Piaskowski podkreślał, że taka nacja, jak strażacy z Wielowsi jest godna naśladowania. Słowa wdzięczności do strażaków za zorganizowanie niedzielnej imprezy charytatywnej „Serduszko dla Wojtusia” skierował proboszcz wielowiejskiej parafii ks. Piotr Kuświk. Za dobrą współpracę dziękowała prezesowi i jednostce OSP w Wielowsi sołtys Krystyna Rosik.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.