Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1713
W sumie: 22896

News

News zdjęcie id 288

Koncert kolęd i jasełka w Ołoboku

20.01.2016

W dniach 16 i 17 stycznia 2016 roku w sali Domu Rolnika w Ołoboku odbył się tradycyjnie już XXII koncert kolęd połączony z jasełkami. Cieszy się on dużym zainteresowaniem, dlatego prezentowany jest dwukrotnie w sobotę i niedzielę. Scenariusz widowiska opracowała Anna Jarosik, która była też reżyserem całości. Kolędy tradycyjne grała Orkiestra Dęta „Ołobok” pod dyrekcją Stanisława Jarosika. Nowe kolędy i pastorałki przygotował Bogumił Walerian, nauczyciel Szkoły Podstawowej w Ołoboku. Podczas koncertu wykonał je zespół instrumentalny w składzie:  pianino - Waldemar Jarosik, gitara - Bogumił Walerian, perkusja - Mariusz Trzciński. Tańce z grupami jasełkowymi przygotowała Lucyna Wittek, nauczyciel Szkoły Podstawowej w Ołoboku. W widowisku wzięło udział 37 uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej. Nie zabrakło również uczniów szkół  ponadpodstawowych jak i osób dorosłych. Przekrój wiekowy artystów był od 4 do 82 lat. W roli Maryi wystąpiła Lidia Chwiłkowska, natomiast Józefem był Mateusz Doruch. Z pokłonem do żłóbka udało się aż 17 grup. Były to: aniołki, zwierzątka, chór szkolny, dziewczyny z Zespołu Pieśni i Tańca „Ołobok”, postacie z przyrody, trzej królowie, sportowcy, uczennice, orkiestranci. Oprócz nich przedszkolaki, które wcieliły się w role baranków i jechały wózkiem ciągniętym przez pastuszków. Akompaniowały one do kolędy na małych dzwoneczkach. Byli też starsi pasterze: Andrzej Walczak, Kazimierz Majchrzak, Krzysztof Piaskowski, Radosław Majchrzak i Tomasz Jarosik, którzy zaśpiewali kilka kolęd. Do szopki maszerowali nauczyciele Szkoły Podstawowej w Ołoboku: dyrektor Dariusz Ratajczyk, Renata Nieruchalska, Urszula Wiatrak. W  grupie tej szli też rodzice Izabela i Krzysztof Gawronowie oraz gospodarze w strojach ludowych: Małgorzata Gawron i Krzysztof Piaskowski. W widowisku nie zabrakło żołnierza (Tomasz Jarosik), który maszerował z pastuszkami. Nowe postacie aktualne dla tego roku to książę Mieszko I (Tomasz Kasprzyk) i księżna Dobrawa (Maja Łukawska), którzy przybyli do szopki z racji 1050–lecia chrztu Polski. W czasie jasełek wykonano 29 kolęd, wszystkie z muzyką „na żywo”. Solistami byli: Ewelina Kowalczyk, Daria Łukawska, Katarzyna Lemiesz, Izabela Urban, Jan Płaczek, Zuzanna Gawron, Emilia Krawczyk, Lidia Chwiłkowska, Ilona Gawron, Tomasz Jarosik, Izabela Gawron. Wiersze recytowały uczennice Szkoły Podstawowej, dziewczyny z ludowego zespołu: Anna Mielcarek, Maria Majchrzak, Aleksandra Majchrzak, Karolina Krawczyk, Agata Cebulska. Z towarzyszeniem orkiestry recytowała Barbara Urban-Bartnicka. W widowisku wystąpiło 68 aktorów i solistów. Dekorację sceny przygotowały: Danuta Cebulska, Monika i Jerzy Krawczykowie, Izabela Gawron, Elżbieta Gawron, Iwona Piaskowska, Izabela Majchrzak, Małgorzata Gawron. Projektowaniem i wykonaniem strojów zajęły się Danuta Cebulska i Ewa Łuczyna. Za realizację świateł odpowiadał dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach Jerzy Pawłowski, natomiast realizatorem dźwięku był Arkadiusz Jędrzak.

 

Po jasełkach tradycyjnie orkiestra zagrała koncert z repertuarem rozrywkowym. Był to 657 i 658 występ Orkiestry Dętej „Ołobok” od początku jej działalności. Muzycy rozpoczęli koncert piosenką z repertuaru Czerwonych Gitar „Jest taki dzień”, a następnie zagrali utwór z 1942 roku „White Christmas” czyli „Białe Boże Narodzenie”. Kolejnym utworem był „Fróhliche solist”, gdzie solo na tenorze zagrał Patryk Kazmierczak. Potem publiczność usłyszała piosenkę „Heal the word”, czyli „Ulecz świat” z repertuaru Michaela Jacksona, którą z towarzyszeniem orkiestry zaśpiewał Tomasz Jarosik. W Ołoboku rozbrzmiała także „Wesoła polka”. Na flecie picolo zagrała ją wraz z orkiestrą Dominika Rój. Orkiestra zakończyła swój występ wiązanką melodii filmowych.

 

Wśród zaproszonych gości, którzy obejrzeli występ byli: proboszcz parafii w Ołoboku ks. Andrzej Nowak, wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski, przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Paweł Siwak, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Sieroszewice, a zarazem sołtys Strzyżewa Bernadeta Biała,  wiceprzewodnicząca Rady Gminy Sieroszewice, a zarazem sołtys Ołoboku Teresa Lemiesz, księgowa Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach Arleta Walczak, nauczyciele szkoły Podstawowej z Ołoboku. W sobotę po koncercie zorganizowano poczęstunek dla wykonawców, sponsorów i zaproszonych gości. Posiłek przygotowały: Danuta Majchrzak i Małgorzata Gawron.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak  

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.