Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1708
W sumie: 22891

News

News zdjęcie id 287

Akademia krwiodawców w Parczewie

19.01.2016

W niedzielę, 17 stycznia 2016 roku, w Domu Ludowym w Parczewie odbyła się akademia dla krwiodawców. Na początku spotkania chwilą ciszy uczczono pamięć tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Zaproszonych gości powitał Lucjan Ziemiański, prezes Zarządu Klubu Honorowych Dawców Krwi „Strażak”, który przedstawił sprawozdanie z działalności w 2015 roku. Zaznaczył, że w ubiegłym roku zorganizowano trzy otwarte akcje poboru krwi

w Ostrowie Wielkopolskim. Łącznie podczas tych akcji pobrano 45,090 litrów krwi. Oprócz akcji krwiodawcy oddają krew mniej lub bardziej systematycznie przez cały rok. Mimo tego zmalała ilość pobranej czystej krwi z 205,290 l w 2014 roku do 189,600 litrów w 2015 roku. W grudniu 2015 roku odbyły się wybory na kolejną kadencję. Klub HDK „Strażak” będzie działał w następującym składzie: Lucjan Ziemiański (prezes), Leonard Andrzejewski (wiceprezes), Roman Dolata (sekretarz), Irena Andrzejewska (skarbnik), Andrzej Walczak (członek). W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Tadeusz Marcinkowski (przewodniczący), Kamil Dera (sekretarz) i Łukasz Kupajski (członek). 

Podczas akademii wyróżniono krwiodawców. Odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia za oddanie co najmniej 18 l krwi otrzymał Paweł Duczmal z Westrzy. Odznaki II stopnia po oddaniu co najmniej 12 l przyznano Radosławowi Błaszczykowi z Latowic i Dariuszowi Karolakowi z Masanowa. Odznaki III stopnia po oddaniu co najmniej 6 l odebrali: Dorota Karolak z Masanowa, Agnieszka Szmaj z Latowic, Michał Grześkowiak z Sieroszewic i Artur Szmaj z Latowic.

Były też puchary i dyplomy za współzawodnictwo jednostek OSP w oddawaniu krwi. Pierwsze miejsce za oddanie krwi w 2015 roku zajmuje OSP z Westrzy (63,600 l). Na drugim miejscu plasuje się OSP z Latowic (46,050 l), a trzecim OSP z Sieroszewic (26,550 l). Kolejne miejsca zajmują jednostki z Wielowsi (18,750 l), Psar (16,500 l), Ołoboku (12,900 l), Masanowa (9,450 l), Strzyżewa (9,000 l) i Parczewa (2,700 l). W rywalizacji w ilości krwiodawców na organizowanych przez Klub akcjach pierwsze miejsce zajmuje OSP z Latowic (34 osoby). Na drugim miejscu znajduje się OSP z z Sieroszewic (17 osób), trzecim – OSP z Westrzy (14 osób). Kolejne miejsca zajmują: OSP z Masanowa (13 osób), OSP ze Strzyżewa (7 osób), OSP z Wielowsi (6 osób) i OSP z Parczewa (2 osoby).

Chcąc w sposób szczególny podziękować tym, którzy w minionym roku oddali największą ilość krwi Urząd Gminy w Sieroszewicach ufundował dla najlepszych statuetki, a Klub dla wszystkich dyplomy. Najwięcej krwi oddali: Konrad Ignasiak z Westrzy (5,000 l krwi) i Sławomir Dryka z Wielowsi (3,100 l krwi). Statuetki odebrały również panie, które oddały największą ilość krwi. Były to: Dorota Ignasiak z Westrzy (2,400 l krwi) i Joanna Frasunek z Wielowsi (1,800 l krwi).

Krwiodawcy otrzymali także upominki z PCK ufundowane przez Miasto Ostrów Wielkopolski.

W imieniu krwiodawców prezes Klubu podziękował Zarządowi Ochotniczej Straży Pożarnej i paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Parczewie za przygotowanie akademii.

Krwiodawcom za systematyczne oddawanie krwi dla ratowania ludzkiego życia podziękował wójt gminy Sieroszewice. – Każdy z nas może potrzebować krwi i nawet sobie nie zdaje sprawy w jakim momencie życia. W imieniu wszystkich, którzy korzystają z Państwa daru, daru życia chciałbym podziękować krwiodawcom i tym osobom, które organizują akcje, czyli Klubowi HDK „Strażak”. Jest z nami Pan Andrzej Walczak, który był jednym z założycieli Klubu. Trzeba pochwalić, że przez tyle lat akcja jest prowadzona i tylu krwiodawców uczestniczy w tej akcji. Od wielu lat spotykamy się na tych akademiach. Kilku osób już wśród nas nie ma. Pamiętam jak oni byli zaangażowani w organizowanie krwiodawstwa, np. Pani Emilia Nawrocka. Dziękuję Państwu za ten wspaniały dar i tę pomoc, którą niesiecie potrzebującym – powiedział Czesław Berkowski. Słowa wdzięczności skierował także przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice. – Każdy z Państwa ma świadomość, że daje życie, a przynajmniej podtrzymuje to życie. Gratuluję wszystkim, którzy angażują się w te działania. Wielkie słowa uznania należą się organizatorom akcji – mówił Paweł Siwak.

W akademii uczestniczyli: wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski, przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Paweł Siwak, radni gminy Sieroszewice: Wiesława Smółka, Wojciech Andrzejewski, sołtys Parczewa, a zarazem prezes OSP w Parczewie Eugeniusz Szymankiewicz, prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP w Sieroszewicach Tomasz Woźniak, wiceprzewodniczący Rejonowej Rady Krwiodawstwa w Ostrowie Wielkopolskim, a zarazem prezes Klubu HDK PCK Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Henryk Olejnik, prezes Klubu HDK PCK im. dra Jerzego Bruskiego przy Zarządzie Rejonowym PCK w Ostrowie Wielkopolskim Stanisław Staroojciec, prezes Klubu HDK PCK ZAP-Spółki w Ostrowie Wielkopolskim Wiesław Czekalski, prezes Klubu HDK PCK „Kolejarz” przy EKK w Ostrowie Wielkopolskim Henryk Sodkiewicz, prezes Klubu HDK PCK Gminy i Miasta Odolanów Stanisław Szkudlarz, były prezes HDK PCK „Strażak” Zbigniew Goździk, prezesi ds. krwiodawstwa z terenu gminy Sieroszewice i krwiodawcy.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.