Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1716
W sumie: 22899

News

News zdjęcie id 251

Jubileusz kaplicy w Strzyżewie

14.12.2015

O. biskup Łukasz Buzun przewodniczył Mszy św. z okazji 10. rocznicy powstania kaplicy pw. św. Józefa w Strzyżewie. Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej poświęcił też nowy ołtarz ku czci św. Jana Pawła II.

Na początku Mszy św. proboszcz ks. kanonik Adam Kosmała przypomniał, że 10 lat temu w III Niedzielę Adwentu w Strzyżewie przeżywana była uroczystość poświęcenia kaplicy i nadania imienia św. Józefa. Prosił biskupa o sprawowanie Mszy św. w intencji parafian oraz łaskę powrotu wszystkich do jedności z Piotrem naszych czasów papieżem Franciszkiem. Dodał, że św. Jan Paweł II wraz z Matką Bożą Kotłowską od początku patronuje modlitwie o cud zjednoczenia. W homilii o. biskup Łukasz Buzun wskazywał, że chrzest św. jest fundamentem życia duchowego każdego człowieka. - Każdy z nas jest człowiekiem ochrzczonym, a przez chrzest w Kościele włączonym w tajemnicę Chrystusa, która jest tajemnicą zbawienia. Łaska chrztu wiąże nas z Bogiem, a każde rozerwanie tej więzi jest dla nas dramatem. Chrzest św. to dar jednoczący nas z Bogiem – powiedział kaznodzieja. Zaznaczył, że każdy człowiek powołany jest do stawania w prawdzie przed Bogiem. - Słyszeliśmy z ust św. Jana Chrzciciela, że Chrystus udziela chrztu Ducha Świętego, a jednocześnie ognia, który wypala w człowieku egoizm, kłamstwo, bo to niszczy najbardziej życie społeczne, rodzinne, osobiste – podkreślił celebrans. Odwołał się też do rozpoczętego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia i przeżywania jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. - Czas Roku Miłosierdzia jest czasem wzrastania w prawdzie, która prowadzi nas w kierunku przebaczenia, pojednania się, poustawiania spraw z bliźnimi – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Kaplica św. Józefa w Strzyżewie należy do parafii pw. Narodzenia NMP w Kotłowie. Inicjatorem budowy kaplicy był Paweł Wilgocki, który wraz z mieszkańcami Strzyżwa przez kilka lat zbierał fundusze na ten cel. Budowę rozpoczęto w 1995 roku, a 8 grudnia 1996 roku pierwszą Mszę św. w bocznej nawie kaplicy odprawił ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała. W 1997 roku proboszczem został ks. kanonik Adam Kosmała, który kontynuował budowę kaplicy. 11 grudnia 2005 roku ks. biskup Stanisław Napierała poświęcił kaplicę i nadał jej tytuł św. Józefa.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.