Logo Gmina Sieroszewice

News

News zdjęcie id 1825

„EKOklub” wraz z „AKADEMIĄ BOCIANA” - dokonały letniej inwentaryzacji bocianich siedlisk w Gminie Sieroszewice

09.08.2019

W drugiej dekadzie lipca 2019r. na Bociani Szlak w Gminie Sieroszewice wyruszyła 12 osobowa ekipa badaczy. Celem czterodniowych zwiadów było sprawdzenie stanu gniazd oraz  kondycji ich mieszkańców.

Uczestnicy inwentaryzacji wyposażeni w mapy bocianiego szlaku, niezbędnik zwiadowcy wraz z formularzem kontroli miejscowości,  przemierzali na rowerach i pieszo zakamarki „Małej Ojczyzny” . Doliczono się 33 młodych bocianów zdolnych do wylotu, zinwentaryzowano 31 gniazd na terenie gminy. Dla porównania 10 lat wcześniej o tej porze doliczono się 61  młodych boćków w 29 gniazdach. Badanie dotyczyło także Gminy Sieroszewice. Populacja bociana białego z sezonu 2019roku spadła więc o połowę w stosunku do sezonu 2009r. Przybyło gniazdo w Sławinie i Ołoboku, ale bardzo wiele bocianich siedlisk było opuszczonych, lub sporadycznie odwiedzanych przez jednego lub parę bocianów bez efektu lęgowego. Nadal nie stwierdzono gniazd w Bibiankach, Parczewie i Bilczewie a w Zamościu i Latowicach gniazda przestały istnieć.

Podczas rozmów z sąsiadami bocianich gniazd zespoły „zwiadowców” zdobywały wiele cennych informacji na temat ich historii, poznawały przyczyny niepowodzeń i strat w odwiedzanych siedliskach a ponadto zaznajamiały się, niejako  przy okazji spotkania, z ciekawymi opowieściami i podaniami z rodzimej ziemi. Wielu mieszkańców było bardzo gościnnych, częstowało zimnym napojem, owocem i ciastem. Okazało się, że krajobrazowo i kulturowo Gmina Sieroszewice to piękna kraina.  Uczestnicy rowerowego rajdu bocianim szlakiem odkryli znane im miejsca na nowo i byli pod dużym wrażeniem.

Warto zaznaczyć, że baza  inwentaryzacji znajdowała się w malowniczo położonym miejscu tzn.  Agroturystyce „Pod bocianem” w Sławinie. Biwak trwał trzy dni. Popołudniami wypełniano czas wypoczynkiem nad wodą, grami sportowymi oraz konkursami o tematyce ekologicznej. Odbył się m. in. konkurs plastyczny z nagrodami. Uczestnicy wyrazili na koniec swój zachwyt dla atmosfery, posiłków i  dla odwiedzanych podczas rajdu miejsc. Zadowolenie wyrazili Rodzice, którzy zaszczycili  licznie swoją obecnością  biwak  w dniu 18 lipca 2019r.  oraz dyrektor SP w Masanowie pani Renata Suchorzewska. Za wykazane zaangażowanie i wysiłek  uczestnikom dziękowała organizator inwentaryzacji i biwaku pani Halina Kaźmierczak- prezes Stowarzyszenia EKOklub. Szczególnie słowa uznania  skierowała do wychowawcy i opiekuna  Akademii Bociana pani Danuty Walczak.

Organizatorem inwentaryzacji bocianich siedlisk w Gminie Sieroszewice było Stowarzyszenie EKOklub z Wielowsi we współpracy ze SP w Masanowie.

Działanie  współfinansowane przez Samorząd Gminy Sieroszewice w ramach dotacji do realizacji zadania publicznego w 2019r. pn. „Akademia Bociana”.

Opracowanie: Halina Kaźmierczak

Zdjęcia: Halina Kaźmierczak, Danuta Walczak

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Anatol Piaskowski</strong></p>

Anatol Piaskowski

Przyjęcia interesantów : 

w godzinach pracy Urzędu Gminy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.