Logo Gmina Sieroszewice

News

News zdjęcie id 142

Gminne dożynki w Strzyżewie

15.09.2015

Gminne uroczystości dożynkowe odbyły się w niedzielę, 13 września 2015 roku, w Strzyżewie. Święto plonów rozpoczęła Msza św. dziękczynna za tegoroczne zbiory w kaplicy pw. św. Józefa w Strzyżewie, którą odprawił proboszcz parafii ks. kanonik Adam Kosmała. Po Mszy św. dożynkowy korowód prowadzony przez Marka Siudzińskiego dotarł na plac przy sali wiejskiej. Zaproszonych gości powitali: sołtys Strzyżewa Bernadeta Biała i przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Paweł Siwak. Starostami tegorocznych dożynek byli: Maria Roguszna i Przemysław Wawrzyniak. Pani Maria z mężem Ireneuszem mają troje dzieci: dwie córki i syna. Wspólnie z synem prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 40 hektarów, które specjalizuje się w hodowli świń i bydła. Posiadają 7 krów dojnych, których mleko jest wirowane w celu pozyskania śmietany. Dodatkowo pani Maria pracuje w firmie Sklejka Eko. Pan Przemysław wraz z żoną Weroniką prowadzi 40. hektarowe gospodarstwo zajmujące się chowem świń i opasem bydła. Państwo Wawrzyniakowie mają dwie córki.

Po ceremonii obrzędów dożynkowych prowadzonych przez Zespół Pieśni i Tańca ,,Ołobok’’ starostowie przekazali gospodarzowi gminy – wójtowi Czesławowi Berkowskiemu bochenek chleba wiejskiego. – Chciałbym jako gospodarz serdecznie Państwa powitać na dożynkach gminnych. Strzyżew obchodził w tym roku 720-lecie istnienia. Tak sobie wyobrażam, że w tej długiej historii na pewno wiele takich uroczystości dożynkowych odbyło się. Pan starosta przekazał mi ten bochen chleba, w którym zawarty jest trud pracy wielu ludzi, a szczególnie rolników. Myślę, że z Radą Gminy postaramy się sprawiedliwie dzielić to, co udało się w tym roku zebrać. W rolnictwie już tak jest, że są lata dobre i lata nieurodzaju i na to niestety wpływu nie mamy. Ważne jest, aby państwo zadbało o rolników, aby były jasne, sprawiedliwe i czytelne reguły pomocy ze strony państwa. Chciałbym gorąco rolnikom podziękować za ten codzienny trud, za tę całoroczną niełatwą pracę na roli. Kieruję podziękowania dla Pani Sołtys Bernadety Białej, Rady Sołeckiej i wszystkich, którzy zaangażowali się w organizację dzisiejszego święta - powiedział wójt gminy Sieroszewice. Następnie delegacje rolników ze wszystkich wiosek wręczały wójtowi Czesławowi Berkowskiemu i przewodniczącemu Rady Gminy Sieroszewice Pawłowi Siwakowi bochenki chleba.

Licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Sieroszewice mogli obejrzeć występy artystyczne w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Strzyżewie. Na estradzie zaprezentował się także Zespół Pieśni i Tańca „Ołobok” pod kierunkiem Heleny Saranek oraz Orkiestra Dęta „Ołobok” pod batutą Stanisława Jarosika. Gwiazdą wieczoru był zespół „Trubadurzy”, który przez ponad godzinę bawił publiczność śpiewając znane i lubiane przez wszystkich przeboje. Uroczystość prowadzili: Paweł Wilgocki ze Strzyżewa i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach Jerzy Pawłowski. Dożynki zakończyła zabawa taneczna.

W uroczystościach dożynkowych uczestniczyła delegacja strażaków z partnerskiej gminy Jaromerice w Czechach z prezesem Janem Souralem. Święto plonów swoją obecnością zaszczycili m.in. poseł Przemysław Krysztofiak, wicestarosta ostrowski Tomasz Ławniczak, radny powiatowy Arkadiusz Wojtczak, radni gminy Sieroszewice, ks. kanonik Adam Kosmała, ks. Piotr Kuświk, ks. Julian Kopiński, zastępca wójta Ryszard Boduch, skarbnik Teresa Grzeszczyk, sekretarz Mirosława Busza i pracownicy Urzędu Gminy Sieroszewice, prezes Zarządu Gminnego OSP w Sieroszewicach Tomasz Woźniak, komendant gminny OSP Mieczysław Maciuszczak, kierownik Posterunku Policji w Sieroszewicach Leszek Borowczyk, prezes Banku Spółdzielczego w Nowych Skalmierzycach Teresa Artmańska, prezes LGD „Długosz Królewski” Zbigniew Słodowy, prezes SKR Zbigniew Doruch, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Przygodzicach Paweł Błaszczyk, prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Sieroszewice Krzysztof Portasiak, Zasłużeni dla Gminy Sieroszewice, dyrektorzy i kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, dyrektorzy szkół i przedszkoli, sołtysi, przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich, prezesi i naczelnicy Ochotniczych Straży Pożarnych, prezesi organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Sieroszewice, rolnicy, przedsiębiorcy, mieszkańcy gminy Sieroszewice i goście.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Anatol Piaskowski</strong></p>

Anatol Piaskowski

Przyjęcia interesantów : 

w godzinach pracy Urzędu Gminy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.