Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 14804
W sumie: 296069

News

News zdjęcie id 1362

Otwarcie Dziennego Domu Senior + w Latowicach

16.10.2018

W Latowicach uroczyście oddano do użytku Dzienny Dom Senior +. Będzie to wyjątkowe miejsce spotkań dla seniorów w wieku powyżej 60 roku życia.  Na realizację zadania władze gminy Sieroszewice pozyskały rządowe dofinansowanie z Programu Wieloletniego „Senior+”.

W sobotę, 13 października 2018 roku, w Latowicach odbyło się uroczyste otwarcie Dziennego Domu Senior +. Zaproszonych gości powitały: radna Krystyna Kois-Jaźwiec i Arleta Kalińska. – Rok temu uroczyście otwarliśmy Minipark i plac zabaw. Na otwarciu prosiłam o wsparcie, aby razem dobrnąć do zaplanowanych celów, które sobie postawiliśmy jako mieszkańcy wsi. Udało się. Nadszedł dzień, aby oddać do użytku Dzienny Dom Seniora, siłownię zewnętrzną i street workout. Cieszę się ogromnie, że przyczyniliśmy się do zmiany wizerunku naszej miejscowości. Dom będzie miejscem spotkań, motywacją do odkrywania różnych pasji i zainteresowań, lekarstwem na samotność. Od dziś możemy aktywnie dbać o nasze zdrowie korzystając z kompleksu rekreacyjnego siłowni i street workoutu – powiedziała Krystyna Kois-Jaźwiec. Radna podziękowała osobom, które wspierały te przedsięwzięcia. Słowa wdzięczności skierowała do wójta Czesława Berkowskiego, Rady Gminy Sieroszewice, wicewojewody wielkopolskiego Marleny Maląg, zastępcy wójta Ryszarda Boducha, wykonawcy Piotra Frontczaka, Ochotniczej Straży Pożarnej i Grupy Odnowy Wsi Latowice.

Dzienny Dom Seniora został sfinansowany z budżetu Gminy Sieroszewice oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego „Senior +”. Całkowity koszt realizacji to kwota 1,6 mln zł. Seniorzy z gminy Sieroszewice mogą wziąć udział w zajęciach klubowych, które będą odbywały się we wtorki w godz. 16.00-18.00. Siłownia zewnętrzna została wybudowana w ramach programu Otwarte Strefy Aktywności ogłoszonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Całkowity koszt inwestycji to 70 tys. zł. Street workout wykonano ze środków budżetu Gminy Sieroszewice za kwotę 30 tys. zł.

W swoim wystąpieniu wójt podkreślał, że w siódmej kadencji samorządu gminnego polityka senioralna nabrała realnych kształtów. – Cieszę się, że ten dom został wybudowany i że polityka senioralna w gminie Sieroszewice jest obecna. Jest to bardzo ważna część naszej działalności i powinniśmy pamiętać, że są wśród nas ludzie starsi, którzy potrzebują naszej pomocy. Chciałem podziękować Pani Krystynie, która miała pomysł i determinację, aby zrealizować tę inwestycję. Dziękuję pracownikom Urzędu Gminy i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego domu. Życzę wszystkim, którzy będą tutaj przybywać, aby dobrze czuli się i by ta działalność spełniła ich oczekiwania – mówił Czesław Berkowski. Słowa uznania skierował poseł RP. – Bardzo ważna w obecnych czasach jest polityka senioralna po to, aby integrować w różnorodny sposób ludzi starszych, których liczbowo przybywa. Tego rodzaju spotkania ludzi w wieku emerytalnym z piękną infrastrukturą dotyczącą rehabilitacji osób niepełnosprawnych, dotyczącą wspólnego spędzania czas wokół kultury i czytelnictwa to wszystko będzie sprawiać, że będziecie tutaj Państwo budować wspólnotę – zaznaczył Tomasz Ławniczak. Wicewojewoda wyraziła radość, że w Latowicach powstało tak wielkie dzieło. – Ta wspaniała inwestycja będzie służyła starszemu pokoleniu. Gratuluję i życzę Państwu, abyście jak najlepiej czuli się w tym domu, gdzie będziecie rozwijać swoje zainteresowania, a przede wszystkim spotykać się z innymi po to, żeby czuć się dobrze, żeby ta jesień życia była taka piękna i wspaniała jak dzisiejsza pogoda – powiedziała Marlena Maląg. Głos zabrał także kierownik KRUS w Ostrowie Wielkopolskim Zdzisław Jaźwiec, który gratulował wójtowi i Radzie Gminy podjęcia decyzji budowy obiektu i podkreślał, że ten dom wpisał się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Za stworzenie Domu Seniora w Latowicach dziękował Sybirak Józef Kuźmiak, który wskazywał, że silne państwo zawsze stawia na rodzinę i osoby starsze.

Przecięcia wstęgi dokonali: Sybirak Józef Kuźmiak, najstarszy mieszkaniec wsi, Tomasz Ławniczak, poseł RP, Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski, Czesław Berkowski, wójt gminy Sieroszewice, Tadeusz Marcinkowski, naczelnik OSP w Latowicach, Krystyna Kois-Jaźwiec, radna gminy Sieroszewice i inicjatorka powstania Domu Seniora. Obiekt poświęcił proboszcz ks. kanonik Damian Hołoś, który wyraził radość, że taki dom powstał w sąsiedztwie kościoła. Zapewnił, że parafia będzie współpracować z osobami przebywającymi w Domu Seniora. Podczas uroczystości proboszcz poświęcił także siłownię zewnętrzną i street workout.

Po części oficjalnej wszystkich zaproszono do oglądania Domu Seniora oraz miłego spędzenia czasu przy kawie. Nie zabrakło tortu przygotowanego specjalnie na tę okazję. Uroczystość umilił występ Weroniki Prajzner.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością seniorzy i zaproszeni goście: poseł RP Tomasz Ławniczak, wicewojewoda Marlena Maląg, proboszcz ks. kanonik Damian Hołoś, przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Paweł Siwak z radnymi gminy Sieroszewice, wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski, zastępca wójta Ryszard Boduch, skarbnik Karolina Kałużna, wieloletnia skarbnik Teresa Grzeszczyk, pracownicy Urzędu Gminy w Sieroszewicach Małgorzata Olejnik, Damian Szkudlarek i Jerzy Kucharski, kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrowie Wielkopolskim Zdzisław Jaźwiec, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Przemysław Królak, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sieroszewicach Emilia Szyszka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim Andrzej Biliński, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach Maria Marciniak, sołtys Latowic Andrzej Gierlach, sołtysi z terenu gminy Sieroszewice, prezes OSP w Latowicach Marek Doliński, zastępca prezesa OSP w Latowicach Roman Pawlak, naczelnik OSP w Latowicach Tadeusz Marcinkowski, realizator inwestycji budowlanej i wyposażeniowej Dziennego Domu Seniora Piotr Frontczak, projektant Domu Seniora Janusz Michalski, inspektor nadzoru inwestycji Jan Czabański.

 

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

 

 

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.