Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 15482
W sumie: 296747

News

News zdjęcie id 1359

Nagrodzono projekty realizowane w gminie Sieroszewice

12.10.2018

W poniedziałek, 8 października 2018 roku, w IBB Andersia Hotel w Poznaniu odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursów. W gronie laureatów XIX edycji Konkursu pn. „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego” ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu znalazło się Stowarzyszenie EKOklub. Nagrodzony projekt „Bądź prymusem, tak jak Antoś” został uhonorowany przez Kapitułę Konkursu Samorządu Województwa Wielkopolskiego nagrodą pieniężną w wysokości 4 tys. zł. Nagrodę odebrały: Halina Kaźmierczak, prezes EKOklubu i Maria Marciniak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach, która była współrealizatorką działań. Przedsięwzięcia w ramach realizacji projektu wykonano kierunku popularyzowania historii o ks. doktorze Antonim Kanteckim, lokalnym bohaterze na drogach do niepodległości naszej ojczyzny.

„Ze świętym Markiem w tle” to tytuł kolejnego projektu realizowanego w parafii św. Marka Ewangelisty w Rososzycy. Celem podjętych przedsięwzięć było utrwalenie jedności lokalnej społeczności, istniejących grup i organizacji do wspólnych działań na rzecz swojej miejscowości i parafii, zorganizowanie obchodów i festynu z okazji 200-lecia istnienia kościoła św. Marka Ewangelisty w Rososzycy, poszukiwanie wiadomości, zbieranie materiałów i opracowanie historii parafii i poszczególnych miejscowości ją tworzących, aktywne poznanie historii, wybitnych postaci i legend związanych z Rososzycą, Psarami i Sieroszewicami, poszukiwanie archiwalnych zdjęć. Najważniejszym jednak zadaniem było opracowanie i wydanie w formie albumu historii parafii: „Ze świętym Markiem w tle. Dzieje parafii św. Marka Ewangelisty w Rososzycy” na 200-lecie powstania świątyni. Nagrodę w wysokości 5 tys. zł dla parafii św. Marka Ewangelisty w Rososzycy z rąk członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzeny Wodzińskiej odebrali: odpowiedzialna za realizację projektu Mirosława Kois, proboszcz parafii ks. kanonik Paweł Guździoł i zastępca wójta gminy Sieroszewice Ryszard Boduch.

Z kolei Szkoła Podstawowa w Wielowsi otrzymała nagrodę finansową w wysokości 8 tys. zł ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu za realizację projektu „Okaż kulturę i chroń naturę!” zgłoszonego do Konkursu pn. „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”. W ramach projektu zrealizowano wiele działań, m.in.: prowadzono systematyczną zbiórkę wtórnych: makulatury, opakowań plastikowych, nakrętek, baterii, zorganizowano wycieczki i lekcje terenowe, a także konkurs fotograficzny „Wiosna w obiektywie”, nasadzano drzewa wokół szkoły i w lesie, redagowano gazetki o tematyce ekologicznej, prowadzono prelekcje na tematy ekologiczne. Ponadto w czerwcu zorganizowano „Tydzień Ochrony Środowiska”, który został rozplanowany na kolejne dni: Dzień Słońca, Dzień Gleby, Dzień bez Hałasu, Dzień Oszczędzania Energii Elektrycznej, Dzień Wody i Dzień Małego Ekologa, podczas którego rozstrzygnięto konkursy zbiórki surowców wtórnych. Efektem prowadzonych w szkole zbiórek są następujące liczby: 45 tys. sztuk plastikowych nakrętek, 2060 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, 970 kg makulatury i 170 kg baterii.

W realizację poszczególnych działań zaangażowani byli wszyscy nauczyciele szkoły, a akcje swym zasięgiem objęły wszystkich uczniów, ich rodziców oraz mieszkańców gminy Sieroszewice. Nagrodę odebrali: Mirosława Kmiecik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wielowsi, Bożena Małecka, zastępca dyrektora i wicewójt Ryszard Boduch.

Uroczystość rozdania nagród uświetniły występy światowej sławy artystów tenorów: Emilii Zielińskiej-Ruta, Mariana Adama Ruty i Mirosława Niewiadomskiego.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

 

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.