Logo Gmina Sieroszewice

News

News zdjęcie id 1351

Trzy byłe uczennice Gimnazjum w Wielowsi na XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie

05.10.2018

W dniach 26-27 września 2018 roku  byłe uczennice Gimnazjum w Wielowsi: Maja Łukawska, Zuzanna Gawron i Julia Dachowska  przebywały w Warszawie, uczestnicząc w XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny skierowany do uczniów w wieku 13-17 lat, za którego realizacje odpowiada Kancelaria Sejmu. Współorganizatorem wydarzenia są Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Wyjazd do Warszawy i udział w sesji był nagrodą za wykonanie projektu, który polegał na m.in. zaplanowaniu kampanii wyborczej posła bądź posłanki do Sejmu Ustawodawczego lub Sejmu I Kadencji z uwzględnieniem  środków przekazu dostępnych w latach 1919 -1922. Opiekunem uczennic, podczas wykonywania projektów, była nauczycielka historii i WOS-u, pani Sylwia Zimoch.

Pierwszego dnia pobytu w Warszawie uczennice zwiedzały miasto: Grób Nieznanego Żołnierza, Zamek Królewski, kościół św. Anny, Teatr Narodowy, Pałac Prezydencki, starówkę. Kolejny dzień to pobyt w Sejmie w sali posiedzeń i uczestniczenie w debacie nad przygotowanym projektem uchwały dotyczącej popularyzacji wiedzy i podkreślenie znaczenia spuścizny posłów pierwszego Sejmu Niepodległej Polski a także udział w głosowaniu za przyjęciem bądź odrzuceniem uchwały. Wcześniej była możliwość spotkania i rozmowy z posłami klubów parlamentarnych w Sali Kolumnowej.

Uczennice wróciły z Warszawy bogate w nowe, ciekawe doświadczenia. Są pod wrażeniem budynku sejmowego i pomieszczeń, które się w nim znajdują. Siedzenie w ławach sejmowych na długo pozostanie w ich pamięci.

SDiM jest przedsięwzięciem edukacyjnym, konkursem, w którym nagrodą dla najlepszych 230 dwuosobowych zespołów z całej Polski jest udział w obradach w sali posiedzeń Sejmu. Adresatami konkursu są uczniowie w wieku 13-17 lat. 

XIV Sejm Dzieci i Młodzieży miał się odbyć – jak poprzednie sesje – 1 czerwca w Międzynarodowym Dniu Dziecka, ale został przeniesiony na wrzesień m.in. z uwagi na trwającą wówczas w Sejmie akcję protestacyjną osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów.

Autor: Maja Łukawska

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.