Logo Gmina Sieroszewice

News

News zdjęcie id 1349

Wycieczka do Gołuchowa

05.10.2018

W piątek 28.09.2018r uczniowie klas II – VIII SP oraz III G wzięli udział w wycieczce do Gołuchowa. Celem wyjazdu było zapoznanie z historią rodziny książąt Czartoryskich, zwiedzanie Muzeum Leśnictwa i wizyta w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt.

Wycieczkę rozpoczęliśmy zwiedzaniem Muzeum Leśnictwa, które mieści się w budynkach gospodarczych dawnej rezydencji Czartoryskich tzw. „ Powozowni”, „Owczarni” i „ Oficynie”. Obecnie w muzeum prezentowane są wystawy: „ Spotkanie z lasem” i „ Technika leśna”.  Pierwsza dotyczy ochrony gatunkowej roślin i zwierząt leśnych. Druga prezentuje maszyny narzędzia i urządzenia pomiarowe, które nie są już stosowane w leśnictwie, a niektóre są zabytkami techniki. Dzięki eksponatom uczniowie mogli poznać bliżej,  na czym polega praca leśnika.

Drugim punktem wycieczki był udział uczniów w Wielkopolskim Questingu  „Śladami Izabeli z Czartoryskich  Działyńskiej”. Questing jest formą aktywnego zdobywania wiedzy. Uczestnicy zabawy, wykorzystując mapę i rymowaną opowieść z licznymi zagadkami, wędrowali po parku – arboretum poszukując skarbu ukrytego w skrzyni.

Udając się do ostatniego punktu naszej wycieczki, mogliśmy podziwiać  budki lęgowe różnych gatunków ptaków i nietoperzy, paśniki dla saren, dzików, bażantów, zajęcy, a z kolorowych tablic na ścieżce edukacyjnej dowiedzieliśmy się na temat ptaków i innych zwierząt żyjących w gołuchowskich lasach.

W Pokazowej Zagrodzie Zwierząt, która powstała 1977 roku uczniowie mogli podziwiać z bliska żubry, koniki polskie, daniele, dziki i zebrać informacje o tych zwierzętach.

Podczas wyjazdu panowała doskonała atmosfera. Słoneczna i ciepła pogoda sprzyjała podziwianiu piękna krajobrazu parku w Gołuchowie. Wycieczka okazała się wspaniałą lekcją historii i przyrody, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Udział w wycieczce był dla 35 uczniów formą nagrody za aktywny udział w konkursach o tematyce ekologicznej, które były zorganizowane w roku szkolnym 2017-2018, a ich uroczyste podsumowanie odbyło się w dniach 7 i 8 czerwca. Wtedy to wyróżnieni uczestnicy konkursów otrzymali nominacje do udziału w wycieczce, którą zorganizowała  nauczycielka Beata Michalak. Opiekę nad uczniami sprawowały również panie: Katarzyna Telega i Mirosława Piaskowska.  

Fundusze  na zorganizowanie wyjazdu (przejazd autokarem, bilety wstępów, warsztaty, obiad) pochodziły z nagrody pieniężnej o wartości 1000 złotych otrzymanej z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu za udział z sukcesem w konkursie ekologicznym „Cztery pory roku z OZE”, ze środków Rady Rodziców oraz od Rodziców wyjeżdżających uczniów.

 

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.