Logo Gmina Sieroszewice

News

News zdjęcie id 1329

Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Wielowsi

12.09.2018

W ramach Narodowego Czytania fragment „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego czytali starosta ostrowski Paweł Rajski i zastępca wójta gminy Sieroszewice Ryszard Boduch. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Wielowsi.

Narodowe Czytanie w wielowiejskiej szkole miało miejsce w poniedziałek, 10 września 2018 roku. Sam moment czytania został poprzedzony krótkim wprowadzeniem uczennic Agaty Bilskiej i Kingi Lemiesz, które zaprezentowały życiorys Stefana Żeromskiego, genezę „Przedwiośnia” oraz historię Narodowego Czytania w Polsce. Zaproszeni gości i uczniowie obejrzeli parę prezydencką, która czytała fragment powieści oraz wysłuchali piosenki pochodzącej z filmu „Przedwiośnie”.        Następnie pięcioro uczniów, którzy zdaniem komisji przygotowali najładniejsze prezentacje podczas szkolnego czytania tekstów patriotycznych w dniu 7 września, miało okazję przeczytać fragmenty „Potopu”, „Przedwiośnia”, „Latarnika” i „Legendy żeglarskiej”. Tego zaszczytu dostąpili: Bartosz Kujawa, Wiktoria Dryka, Daria Łukawska, Kinga Lemiesz i Grzegorz Grzelak.

Wreszcie nastąpił właściwy moment odczytania fragmentu „Przedwiośnia”, który został przygotowany przez starostę ostrowskiego Pawła Rajskiego i zastępcę wójta gminy Sieroszewice Ryszarda Boducha. Czytający podjęli się trudnego zadania i odczytali z podziałem na role rozmowę między Cezarym i Sewerynem Baryką na temat szklanych domów. Po około czterdziestominutowym czytaniu panowie otrzymali od zgromadzonej na sali młodzieży zasłużone brawa. Starosta Paweł Rajski, odnosząc się do treści tekstu, stwierdził, że warto mieć marzenia. Wyraził także swoją aprobatę do podejmowania takich działań i rozpowszechniania tekstów o tematyce patriotycznej, bowiem naród musi być świadomy, że wolność jest bardzo ważna, jednak nie dana na zawsze.

Z kolei wicewójt Ryszard Boduch wręczył gratulacje uczniom, którzy  przygotowali piękne czytanie tekstu patriotycznego w ramach realizacji w szkole projektu „Godność, wolność, niepodległość”.  Wobec powyższego uczniowie otrzymali nagrodę w formie udziału w wycieczce do Warszawy w dniach 8 i 9 października 2018 roku. W grupie uczniów znaleźli się: Natalia Lisiak, Amelia Mańkowska, Nikola Szablewska i Maja Urban (klasa V); Karolina Błaszczyk, Bartosz Kujawa, Magda Mrugalska, Konstancja Nawrocka, Konrad Przybyłek  i Wiktor Walczak (klasa VI); Martyna Kamzol i Patrycja Potasznik (klasa VII); Dominik Agata, Wiktoria Dryka, Aleksandra Frankiewicz, Patrycja Kubiak, Daria Łukawska, Nikodem Mańkowski, Oliwier Matys, Mateusz Piaskowski, Wojciech Potasznik, Aleksander Przybyłek, Patrycja Rój, Przemysława Urbaniak, Julia Wawrzyniak (klasa VIII) oraz Agata Bilska, Grzegorz Grzelak, Klaudia Karolak, Kinga Lemiesz, Agnieszka Stempin (klasa III gimnazjum).

Spotkanie było okazją do wręczenia dyrektor szkoły Mirosławie Kmiecik aktu nominacji. Wicewójt Ryszard Boduch złożył gratulacje i poinformował, że nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na dyrektora Szkoły Podstawowej w Wielowsi i przez kolejne pięć lat tę funkcję będzie pełniła Mirosława Kmiecik.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

 

 

 

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.