Logo Gmina Sieroszewice

News

News zdjęcie id 1326

Narodowe Czytanie w Sieroszewicach

10.09.2018

W sobotę, 8 września, odbyła się kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej. Fragmentów „Przedwiośnia” można było posłuchać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sieroszewicach.

W tym roku w całej Polsce czytane były fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Po raz pierwszy w akcję Narodowe Czytanie włączyła się Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach. Zgromadzonych na czytaniu powitała dyrektor książnicy Maria Marciniak, która opowiedziała o historii tej inicjatywy. Fragmenty powieści w bibliotece przez dwie godziny czytali: Maria Marciniak, Daria Kupajska, Piotr Fałczyński, Alicja Tarchalska, Dominika Sikora, ks. kanonik Piotr Kuświk, Janina Maciaszek, Sylwia Marciniak, Ryszard Boduch, Ewa Kotowska-Rasiak, Fabian Vogel, Daria Łukawska. W akcji Narodowe Czytanie uczestniczyli: zastępca wójta gminy Sieroszewice Ryszard Boduch, dyrektor Gminnego Zakładu Ekonomiczno–Administracyjnego Szkół i Przedszkoli Barbara Stasiak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wielowsi Mirosława Kmiecik, uczniowie Szkoły Podstawowej w Wielowsi, pracownicy biblioteki i mieszkańcy Sieroszewic. Po zakończeniu czytania każdy otrzymał podziękowanie za udział w akcji z okolicznościową pieczęcią przesłaną przez Kancelarię Prezydencką. Osoby, które posiadają egzemplarz „Przedwiośnia” mogą zgłaszać się do biblioteki po przyłożenie pieczęci w książce.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Ideą akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Więcej zdjęć i film z akcji Narodowe Czytanie można zobaczyć na stronie internetowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach: www.biblioteka-sieroszewice.pl.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

 

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.