Logo Gmina Sieroszewice

News

News zdjęcie id 1322

Parafianie z Ołoboku pożegnali wieloletniego proboszcza

06.09.2018

Parafianie z Ołoboku pożegnali ks. kanonika Bogdana Wojciechowskiego, wieloletniego proboszcza ołobockiej parafii. Pogrzeb duchownego odbył się w Jaraczewie w archidiecezji poznańskiej.

W sobotę, 1 września, zmarł ks. kanonik Bogdan Wojciechowski, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Ołoboku. We wtorek, 4 września, kapłana żegnano w ołobockiej parafii, gdzie Mszy św. przewodniczył proboszcz ks. prałat Tomasz Lenczewski. Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę, 5 września, w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Jaraczewie, gdzie urodził się i wychował zmarły kapłan. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała. Wraz z nim modlili się biskup pomocniczy senior Teofil Wilski, liczne duchowieństwo, przedstawiciele władz samorządowych gminy Sieroszewice, parafianie z Ołoboku i parafii, w których pracował, miejscowi parafianie, rodzina i przyjaciele. W homilii ks. Wojciech Mądry, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny w miejscowości Dąbcze podkreślał, że ks. Wojciechowski był gorliwym kapłanem, człowiekiem radosnym i starającym się nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Zaznaczył, że jego umiłowaną modlitwą była koronka do Miłosierdzia Bożego. Dodał, że był wiernym czcicielem Matki Najświętszej. Wspomnieniami o kapłanie podzielił się ks. Jędrzej Pochylski, siostrzeniec zmarłego, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Jastrzębsku Starym. Księżom biskupom, duchowieństwu i zgromadzonym wiernym podziękował ks. kanonik Jacek Stawik, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Jaraczewie.

Ciało zmarłego kapłana odprowadzono na cmentarz, gdzie w imieniu parafian z Ołoboku przemówił Stanisław Płomiński. – „Chcemy Ci dzisiaj podziękować za te 25 lat, jakie spędziłeś z nami w parafii Ołobok. Myślałeś, że będzie to krótki epizod w Twoim życiu, jednak pokochałeś nas i zostałeś z nami na dobre i złe, na 25 lat Twojego i naszego życia. Przez ten czas sprawowałeś sakramenty święte, prostowałeś nasze ścieżki życia, abyśmy mieli bliżej do Boga. W czasie swej posługi kapłańskiej reaktywowałeś i z wielką troską dbałeś o powstałe grupy modlitewne – Grupę Liturgiczną Ołtarza, Akcję Katolicką, Grupę Charytatywną, Straż Honorową Serca Pana Jezusa oraz Grupę Różańca Rodzin, której Msze św. w pierwszą sobotę miesiąca są odprawiane do dnia dzisiejszego.

Dziś przeżywamy czas wielkiego smutku, bo odchodzi od nas umiłowany kapłan, który zżył się z nami i był naszym przyjacielem, ale zdajemy sobie też sprawę, że jesteś już u Boga naszego Ojca i dalej będziesz wypraszał łaski dla nas i naszych rodzin. Przez cały okres przebywania w Ołoboku starałeś się ulepszać, poprawiać i remontować – dbałeś o powierzony Ci majątek tak, aby nasze zabytkowe obiekty utrzymać w jak najlepszym stanie. Dzisiaj trudno jest zliczyć wszystkie prace, jakie wykonałeś na terenie naszej parafii, bo przez te 25 lat nazbierało się wiele i za to wszystko składamy Ci serdeczne Bóg Zapłać. Przez ten okres pracy wśród nas umiałeś zgromadzić wokół ołtarza pokaźną gromadę ministrantów, którzy garnęli się już od najmłodszych lat i byli nimi do wieku młodzieńczego.

W szczególny sposób umiłowałeś błogosławionego księdza Józefa Kuta, męczennika, syna naszej ziemi ołobockiej, który na pewno będzie wstawiał się za Tobą u Boga Ojca w niebie.

Mimo że odszedłeś od nas trzy lata temu na zasłużoną emeryturę, interesowałeś się życiem naszej parafii i swoich parafian, za co Ci serdecznie dziękujemy. Dziś z bólem serca i wielkim żalem żegnamy Cię tu na ziemi, otaczamy Cię serdeczną modlitwą i zapewniamy Cię, że pozostaniesz w naszych sercach i w naszej pamięci, a gdy Bóg powoła nas przed swoje oblicze ponownie spotkamy się z Tobą. Powierzamy nasze modlitwy Bogu Miłosiernemu, a nasza obecność niech będzie wyrazem wdzięczności i szacunku wobec Ciebie oraz jako znak chrześcijańskiej wiary w Zmartwychwstanie Pańskie. Niech Jezus Chrystus najwyższy kapłan okaże Tobie miłosierdzie i obdarzy Cię należną nagrodą w niebie” – mówił przedstawiciel parafian.

Ks. kanonika Bogdana Wojciechowskiego pożegnali kapłani, m.in.: koledzy kursowi, księża z Domu Księży Emerytów w Ostrowie Wielkopolskim, księża wywodzący się z parafii Ołobok, przedstawiciele władz samorządowych - wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski, zastępca wójta Ryszard Boduch, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Sieroszewice, a zarazem sołtys Ołoboku Teresa Lemiesz, radny Stanisław Płomiński, delegacja ze Szkoły Podstawowej w Ołoboku z dyrektorem Dariuszem Ratajczykiem, przedstawiciel Szkoły Podstawowej w Masanowie Waldemar Cieślak, delegacje organizacji działających w Ołoboku i wierni ołobockiej parafii.

 

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

 

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.