Logo Gmina Sieroszewice

News

News zdjęcie id 1303

Jubileusz 200-lecia istnienia kościoła w Rososzycy

06.08.2018

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. z okazji 200-lecia budowy i poświęcenia kościoła pw. św. Marka Ewangelisty w Rososzycy. Jubileuszowe obchody połączono z odpustem ku czci Przemienienia Pańskiego. Po południu przy sali wiejskiej odbył się festyn rodzinny.

W niedzielę, 5 sierpnia 2018 roku, w Rososzycy świętowano jubileusz 200-lecia świątyni połączony z odpustem i festynem. Obchody rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Marka Ewangelisty, którą odprawił biskup kaliski Edward Janiak. Podczas Eucharystii biskup poświęcił odnowiony kościół. W homilii celebrans przypomniał, że kościół pw. św. Marka Ewangelisty został wzniesiony w 1818 r. staraniem senatora i wojewody kaliskiego Pawła Skórzewskiego oraz proboszcza Bogumiła Grodeckiego, na miejscu drewnianego kościoła z 1692 r. Kaznodzieja podkreślał, że nauka Jezusa jest bezkonkurencyjna i nigdy się nie starzeje. – Ciągle zwalcza się naukę Jezusa. Ciągle są prześladowcy Kościoła. Ile dzisiaj ludzi ginie za noszenie krzyża i czytanie Ewangelii. Obecnie prześladowania w Kościele są największe w historii Kościoła – wskazał ks. biskup Edward Janiak. W procesji z darami przedstawiciele grup parafialnych przynieśli m.in.: kwiaty, chleb, owoce, książkę o rososzyckiej parafii. Delegacja Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Sieroszewice ofiarowała ks. biskupowi tarczę pamiątkową ufundowaną z okazji 200-lecia kościoła. Podczas uroczystości ks. biskup Edward Janiak podziękował proboszczowi oraz wiernym za odnowienie świątyni i troskę o nią. Biskup kaliski ustanowił ks. Pawła Guździoła, proboszcza parafii pw. św. Marka Ewangelisty w Rososzycy kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej św. Józefa w Kaliszu. Po Mszy św. odpustowej odbyła się procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Mszę św. uświetniła Orkiestra Dęta „Ołobok”. Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się ks. kanonik Paweł Guździoł, proboszcz parafii pw. św. Marka Ewangelisty w Rososzycy, księża z dekanatu ołobockiego z dziekanem ks. kanonikiem Zbigniewem Króczyńskim, przedstawiciele władz samorządowych i licznie zgromadzeni wierni.

Po południu przy parafii odbył się festyn rodzinny pod hasłem „Ze św. Markiem w tle”. Otwarcia imprezy dokonał ks. kanonik Paweł Guździoł, który życzył parafianom i gościom udanej zabawy. Podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie festynu. Słowa wdzięczności skierował do wójta gminy Sieroszewice i starosty ostrowskiego za wsparcie finansowe remontu kościoła. W swoim wystąpieniu wójt gminy Sieroszewice pogratulował proboszczowi parafii nominacji na kanonika. Odniósł się także do jubileuszu kościoła. – Dzisiaj powinniśmy być wdzięczni tym, którzy fundowali ten kościół i potem przez 200 lat dbali o niego. W tę historię wpisuje się wielu proboszczów i parafian. Chciałbym podkreślić, że obecny proboszcz bardzo dba o świątynię, dokonał wielu remontów i za to jesteśmy mu bardzo wdzięczni – powiedział Czesław Berkowski. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Na scenie zaprezentowała się schola parafialna „Piórko Anioła”. Program artystyczny przygotowali także uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Dzieci zabawiał szczudlarz, a chętni mogli przejechać się rikszą i bryczkami konnymi. Były też pokazy strażaków. Przybyli na festyn mogli posilić się korzystając z licznych punktów gastronomicznych. W czasie festynu była okazja do nabycia albumu „Ze Świętym Markiem w tle” przedstawiającym dzieje parafii w Rososzycy autorstwa Mirosławy Kois. Atrakcją były dwa koncerty. Licznie zgromadzoną publiczność bawił zespół „Skaner”, a kolejną gwiazdą była Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Przygotowano również loterię fantową, z której dochód zostanie przeznaczony na remont kościoła. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Akord”.

Uroczystości zaszczycili swoją obecnością m.in.: wicestarosta ostrowski Roman Pacholczyk, wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski, zastępca wójta Ryszard Boduch, radny powiatowy Arkadiusz Wojtczak, przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Paweł Siwak, radny i sołtys Rososzycy Jerzy Kasprzak, radna Krystyna Kois-Jaźwiec, radny Jerzy Kowalski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Psarach Milena Przybylska, przedstawiciele instytucji i organizacji oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Rososzycy i Psar oraz innych miejscowości.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

 

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.