Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2010
W sumie: 345422

News

News zdjęcie id 1206

Uroczystości religijno-patriotyczne w Wielowsi

07.05.2018

Biskup kaliski Edward Janiak uczestniczył w uroczystościach religijno-patriotycznych w Wielowsi. Pasterz diecezji po raz pierwszy przybył do parafii pw. św. Wawrzyńca w Wielwosi.

Uroczystości odbyły się w sobotę, 28 kwietnia 2018 roku. Ks. biskup Edward Janiak dokonał konsekracji ołtarza głównego, poświęcił ołtarz św. Wawrzyńca, obraz Świętej Rodziny i nowe witraże, a także udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. W homilii zwracając się do młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania podkreślał, że jedną ze sprawdzonych dróg prowadzących do Pana Boga jest służba drugiemu człowiekowi. - Nie ma innej drogi do Boga, jak okazywanie miłości drugiemu człowiekowi. Kto nie kocha ludzi, nie kocha Pana Boga, kto gardzi ludźmi, daleki jest od Boga. Pamiętajcie także o modlitwie i sakramentach świętych, żeby nie stracić wiary – zachęcał kaznodzieja. Biskup Edward zauważył ofiarność parafian, ich determinację w upiększanie świątyni, wspomaganie tego dzieła duchowo i materialnie. Podziękował proboszczowi za troskę o świątynię i ustanowił ks. Piotra Kuświka kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Kaliszu. Za wspólną modlitwę ks. biskupowi dziękował Tomasz Woźniak, przewodniczący Rady Parafialnej w Wielowsi, a zarazem prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP w Sieroszewicach. Po Mszy św. ks. biskup wmurował ziemię z Jerozolimy w ścianę powstającej Kaplicy Miłosierdzia Bożego. Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. kanonik Piotr Kuświk, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Wielowsi oraz kapłani z dekanatu grabowskiego na czele z dziekanem ks. kanonikiem Ryszardem Ryńcem. W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, władze samorządowe, służby mundurowe i licznie zgromadzeni wierni. Zagrała Orkiestra Dęta „Ołobok” pod dyrekcją Stanisława Jarosika.

Druga część spotkania odbyła się przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych, gdzie ks. biskupa, gości i mieszkańców Wielowsi powitał radny Anatol Piaskowski, który opowiedział o okolicznościach powstania tego pomnika. W swoim wystąpieniu poseł Tomasz Ławniczak przypomniał los żołnierzy wyklętych wskazując na konkretne przykłady. – Także tutaj na ziemi ostrowskiej, w południowej Wielkopolsce, byli ludzie, którzy stawili opór i cierpieli, a wśród nich Czesław Mocek, pseudonim „Spirytus” i Jan Kępiński, pseudonim „Błysk”. Wspominamy dziś bohaterów Polski podziemnej, bo tak trzeba, ponieważ inaczej nie ukształtujemy swojej tożsamości, inaczej nie ukształtujemy swojej wrażliwości i nie będziemy kształtować chrześcijańskiej miłości wobec swoich bliźnich, jeśli o nich zapomnimy. Dla wszystkich tych, którzy dzisiaj przeżywali sakrament bierzmowania, niech oni będą przykładem chrześcijańskiej dojrzałości – mówił poseł RP. Głos zabrał też zastępca wójta gminy Sieroszewice, który wyraził radość, że w Wielowsi powstał pomnik poświęcony bohaterom podziemia. - Jest to taka sprawiedliwość historyczna, gdyż ludzie, którzy mieli zniknąć z kart historii, być zapomnieni poprzez takie pomniki wracają na swoje miejsce. Ta ich walka właściwie była przegrana, ale poprzez te pomniki możemy powiedzieć, że nie była bezsensowna i zmarnowana – powiedział Ryszard Boduch. O bohaterstwie żołnierzy wyklętych w swoich przemówieniach mówili: Krystyna Śliwińska, pomysłodawczyni i organizatorka ,,Przystanku Niepodległość” w Kotlinie Kłodzkiej, której fragment wiersza „Wyklętym” znalazł się na pomniku w Wielowsi, Krzysztof Wieczorek, wolontariusz z ,,Łączki” Krzysztofa Szwagrzyka, Elżbieta Brzeska, społeczna asystentka posłanki RP Joanny Lichockiej. Biskup kaliski Edward Janiak podziękował za zorganizowanie tak pięknej uroczystości. - Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński mawiał, że na Kościół trzeba patrzeć przez pryzmat małych miejscowości a nie wielkich miast. Dzisiaj będąc w waszej wspólnocie uświadamiam sobie, że takiej uroczystości Warszawa nie powstydziłaby się. Wpiszmy tę piękną dzisiejszą uroczystość w dziękczynienie stulecia wolności naszej ojczyzny wdzięczni Panu Bogu za dar wolności, który musimy pielęgnować w naszych sercach i być odważnymi świadkami miłości do Pana Boga i ojczyzny. Niech to miejsce będzie wyrazem nie tylko pamięci, ale też stałego szacunku dla tych, którzy oddali to, co mieli najcenniejsze za naszą wolność – podkreślił pasterz diecezji kaliskiej. Ks. biskup Edward Janiak poświęcił urnę z ziemią z kwatery na Łączce z cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. Wielowieś jest trzecią miejscowością w Polsce posiadającą taką urnę. Przybyłe na uroczystość delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.