Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1984
W sumie: 345396

News

News zdjęcie id 1205

Strażacy u św. Józefa w Kaliszu

07.05.2018

Z okazji Diecezjalnego Dnia Strażaka przedstawiciele jednostki OSP Wielowieś uczestniczyli w Pielgrzymce do św. Józefa Kaliskiego. Podczas diecezjalnych obchodów zagrała Orkiestra Dęta „Ołobok” pod batutą Stanisława Jarosika.

Uroczystość, która odbyła się 4 maja 2018 roku, rozpoczęła się na Rynku w Kaliszu, skąd strażacy przemaszerowali do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, gdzie Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. Delegacje strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W homilii ks. biskup wskazywał na św. Floriana, patrona strażaków, którego warto wzywać do pomocy w walce z żywiołami. – Modlimy się do św. Floriana, bo on jest przykładem człowieka charakteru. Nie zaparł się Boga w najtrudniejszych warunkach. Tylko człowiek z charakterem potrafi służyć. Straż pożarna służy człowiekowi. Staje w obronie człowieka i jego mienia. Staje w szeregu służących człowiekowi, który czasem jest zagrożony przez żywioły, kataklizmy, nieszczęścia. Strażacy udzielają pierwszej pomocy sanitarnej. To jest naprawdę bezinteresowna służba – zaznaczył celebrans. Przekonywał, że służba straży pożarnej nie jest ideologiczna ani partyjna. - Strażak nosi mundur, którego w społeczeństwie nie musi wstydzić się. Ten mundur oznacza Polaka, który śpieszy z pomocą. Ten mundur staje w obronie Polaka i nie kojarzy się ani z aresztowaniem, ani reżimem – powiedział pasterz diecezji kaliskiej. Dziękował strażakom za służbę Bogu i ludziom. - Straż pożarna od niepamiętnych lat służy Bogu. Tam, gdzie jest straż, szkoła, Kościół tam jest życie i człowiek czuje się bezpiecznie – podkreślał biskup Janiak.

Po komunii św. biskup kaliski w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego zawierzył patronowi strażaków i ich rodziny. Życzenia strażakom złożył Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, a zarazem wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP. Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, ks. kanonik Paweł Jabłoński, kapelan strażaków powiatu kaliskiego, ks. kanonik Piotr Kuświk, kapelan strażaków powiatu ostrowskiego i ks. kanonik Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa. Po Mszy św. ks. biskup poświęcił 10 nowych wozów strażackich przekazanych strażakom z południowej Wielkopolski. W całej Wielkopolsce zakupiono 30 nowych pojazdów. Na zakończenie uroczystości strażacy udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i odmówiono modlitwę. Wszystkich zaproszono na grochówkę przygotowaną przez strażaków z OSP w Wielowsi. W uroczystości uczestniczył Tomasz Woźniak, prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP w Sieroszewicach.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak


 

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.