Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 849
W sumie: 344261

News

News zdjęcie id 1200

Otwarcie Gminnego Centrum Mediacji w Wielowsi

27.04.2018

W Szkole Podstawowej w Wielowsi otwarto Gminne Centrum Mediacji. W uroczystości uczestniczył rzecznik praw dziecka minister Marek Michalak.

W środę, 25 kwietnia 2018 roku, odbyło się spotkanie z rzecznikiem praw dziecka Markiem Michalakiem połączone z otwarciem Gminnego Centrum Mediacji. Gości i uczniów powitała dyrektor szkoły Mirosława Kmiecik. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: minister Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, Czesław Berkowski, wójt gminy Sieroszewice, Paweł Siwak,  przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice, Anatol Piaskowski i Bartosz Kubica, radni gminy Sieroszewice, ks. Piotr Kuświk, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Wielowsi, Katarzyna Stryjek, prezes Polskiego Związku Mediacji, oddział Trójmiasto, założyciel Gdańskiego Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, Barbara Stasiak, dyrektor Gminnego Zakładu Ekonomiczno–Administracyjnego Szkół i Przedszkoli, dyrektorzy szkół podstawowych z terenu gminy Sieroszewice, Lidia Zimoch, były dyrektor Zespołu Szkół w Wielowsi, Jerzy Pawłowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach, Ewelina Łukawska, przewodnicząca Rady Rodziców, Renata Koziołek, była przewodnicząca Rady Rodziców, delegacje uczniów i nauczycieli ze szkół z Wielkopolski (SP w Rososzycy, SP nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim, SP nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim, SP nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim, SP nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim, dwie uczennice z Poznania, III LO w Ostrowie Wielkopolskim), sportowcy, mediatorzy ze Sparty Konin wraz z trenerką Pauliną Kucharzak, rodzice uczniów, nauczyciele i uczniowie. Podczas akademii uczniowie z Wielowsi zaprezentowali działania związane z projektem dotyczącym mediacji rówieśniczych.

Spotkanie było okazją do wręczenia certyfikatów mediatorom, którzy w ferie zimowe wzięli udział w szkoleniu. Młodym mediatorom gratulowali rzecznik praw dziecka Marek Michalak i prezes Polskiego Związku Mediacji Katarzyna Stryjek. W czasie uroczystości młodzież nadała rzecznikowi praw dziecka Markowi Michalakowi tytuł Ambasadora Mediacji Rówieśniczej. Niespodzianką było także wręczenie rzecznikowi praw dziecka Markowi Michalakowi i wójtowi Czesławowi Berkowskiemu koszulek, które uczniowie samodzielnie zaprojektowali. Z kolei wszystkie dzieci uczestniczące w spotkaniu otrzymały od rzecznika praw dziecka upominki.

W swoim wystąpieniu rzecznik praw dziecka Marek Michalak gratulował stworzenia Gminnego Centrum Mediacji w Wielowsi. Zaznaczył, że młodzi ludzie mogą być wzorem dla dorosłych w dziedzinie prowadzenia mediacji. Z kolei wójt Czesław Berkowski podkreślał, że w życiu społecznym bardzo ważne jest rozwiązywanie w sposób właściwy rodzących się konfliktów. Podziękował ministrowi Markowi Michalakowi za wsparcie działań uczniów związanych z mediacjami rówieśniczymi i dwukrotną wizytę w szkole w Wielowsi.

Po akademii nastąpiło otwarcie Gminnego Centrum Mediacji. Przecięcia wstęgi dokonali: rzecznik praw dziecka Marek Michalak, wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski, dyrektor szkoły Mirosława Kmiecik i uczennica Zuzanna Gawron. Pomieszczenie poświęcił ks. Piotr Kuświk. Powstanie Centrum było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy w Sieroszewicach.

Ponadto rzecznik praw dziecka spotkał się z przedstawicielami uczniów. W czasie spotkania dzieci miały okazję zadać gościowi pytania, na które z chęcią odpowiadał.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

 

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.