Logo Gmina Sieroszewice

News

News zdjęcie id 1192

XXVI PODKARPACKA I XV OGÓLNOPOLSKA PARADA STRAŻY WIELKANOCNYCH - TURKI 2018

20.04.2018

15 kwietnia 2018 roku Rzymska Straż Grobu Pańskiego z parafii Św. Wawrzyńca w Wielowsi udała się na XXVI PODKARPACKĄ I XV OGÓLNOPOLSKĄ PARADĘ STRAŻY WIELKANOCNYCH - TURKI 2018 w Majdanie Zbydniowskim.

Wielowiejska Straż Grobu Pańskiego powstała w 2015 roku jako część Misterium Drogi Krzyżowej wystawianej we wspólnocie parafii w Wielki Piątek. Straż  nie tylko strzeże Grobu Pańskiego, ale również odgrywa rolę Rzymian biorących udział w Krzyżowaniu Chrystusa. Nasze Misterium Drogi Krzyżowej jest również wystawiane w innych parafiach i w ten sposób nawiązaliśmy kontakt z Turkami z innych miejscowości, których zaprosiliśmy 6 sierpnia 2017 roku do naszej wspólnoty na II  Wielkopolski Zjazd  Straży Grobu Pańskiego- Turki 2017. Oddział ubrany jest w stroje rzymskich legionistów: tuniki rzymskie, płaszcze,skórzane kaftany, sandały, karwasze. Hełmy są zmodyfikowane i nadają oddziałowi charakterystyczny wygląd. Uzbrojenie to pilum-włócznia legionisty oraz gladius-rzymski miecz. Żołnierze prezentują musztrę legionów rzymskich.  Opiekę nad oddziałem sprawuje parafia, Stowarzyszenie Społecznej Aktywności i OSP. Straż wraz z komendantem liczy dziesięciu żołnierzy.

 Uroczystość , w której wziął udział oddział naszej Straży odbyła się w 200 rocznicę powstania Gwardii Narodowej im. Tadeusza Kościuszki  w Majdanie Zbydniowskimi. Organizacja ta jest prawdopodobnie jedyną o takiej nazwie, która przetrwała do czasów obecnych, co czyni ją unikatowym dobrem historycznym.

Parada Turków, czyli wielkanocnych straży grobowych, to największa i najbardziej znana tego typu impreza w Polsce organizowana od 1993 roku. Parada ogólnopolska odbywa się w Zbydniowie już po raz trzeci. Pierwsza odbyła się w roku 1994, a druga-w 2008 roku.

 W tym roku na spotkanie przybyło 46 oddziałów: Turków, straży grobowych, oddziałów rzymskich żołnierzy, armii tureckich, kosynierów oraz straży wielkanocnych wraz z towarzyszącymi im orkiestrami, głównie z Podkarpacia, ale także oddziały z województw wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Z uczestnikami  ogólnopolskiego zlotu straży grobowych spotkali się biskup Krzysztof Nitkiewicz i biskup pomocniczy senior Edward Frankowski. Mszy św. polowej przewodniczył bp Frankowski, który w głoszonej homilii  podkreślił potrzebę duchowego odrodzenia całego społeczeństwa w świetle zmartwychwstałego.

Po Mszy św. uczestnicy ogólnopolskiego spotkania przemaszerowali w uroczystym korowodzie i przy akompaniamencie orkiestr dętych na miejscowy stadion LZS.

Po oficjalnym otwarciu i wystąpieniu zaproszonych gości  zostały  wręczone komendantom  pamiątkowe upominki.

Następnie przez całe popołudnie odbywały się prezentacje musztr paradnych poszczególnych formacji.

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.