Logo Gmina Sieroszewice

News

News zdjęcie id 115

Wojewódzki obchody Święta Policji w Ostrowie Wielkopolskim

24.07.2015

 

 

We wtorek, 21 lipca, w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się wojewódzkie obchody 96. rocznicy powstania Policji Państwowej. Podczas uroczystości Prymas Polski poświęcił sztandar dla Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim. Jednym z fundatorów sztandaru był Wójt Gminy Sieroszewice Czesław Berkowski. 

Mszę św. w intencji policjantów odprawił w ostrowskiej konkatedrze ks. arcybiskup Wojciech Polak. W homilii Prymas Polski podkreślał, że policja służy wspólnemu dobru w ojczyźnie. - W tych uroczystych obchodach i wspólnej modlitwie wspominamy, że po okresie zaborów Sejm wolnej Polski, ustawą z dnia 24 lipca 1919 roku dał początek Policji Państwowej. I do tego założycielskiego aktu nawiązał również Sejm RP, uchwalając w 1990 roku ustawę o Policji. Lipiec więc nieodzownie kojarzy się nam ze świętem policji i pozwala raz jeszcze objąć modlitwą wasze życie, waszą pracę i posługę ponoszoną dla dobra Rzeczypospolitej. Jest to szczególna służba dla dobra wspólnego – mówił metropolita gnieźnieński. Wskazywał, że w służbie policjanta zawiera się autentyczna troska o człowieka, o jego bezpieczeństwo i jego autentyczny rozwój. - Wasza policyjna służba, która jest wyrazem prawdziwej kultury troski o człowieka i bezpieczne środowisko jego życia i życia innych, jest dla was okazją, by osobiście dojrzewać i uświęcać się. Tak, to jest wasza droga do świętości. To jest wasza droga do nieba. W doroczne Święto Policji modlimy się więc o wytrwałość na tej drodze, o potrzebną odwagę i roztropność, o ducha służby i mądrość w działaniach. Niech wam Bóg błogosławi – powiedział ks. arcybiskup Wojciech Polak. Wraz z Prymasem Polski modlili się: ks. biskup senior Teofil Wilski, ks. infułat Tadeusz Szmyt, ks. kanonik Krzysztof Nojman oraz kapelani policji z ks. kanonikiem Maciejem Wyzujakiem i zaproszeni kapłani. 

Po Mszy św. na ostrowskim Rynku odbyła się uroczystość przekazania sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim. Fundatorami sztandaru były władze samorządowe miasta Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego, z inicjatywy których w marcu 2015 roku został utworzony Komitet Honorowy Ufundowania Sztandaru. W skład komitetu weszli: Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Prezydent Ostrowa Beata Klimek, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu ostrowskiego, a wśród nich Wójt Gminy Sieroszewice Czesław Berkowski. 

Symbolicznego wbicia gwoździ dokonali m.in.: I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Mirosław Schlosser, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji insp. Rafał Batkowski, Wicewojewoda Wielkopolski Dorota Kinal, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wielkopolskim nadkom. Zbigniew Raczak, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, burmistrzowie i wójtowie gmin z terenu powiatu ostrowskiego. Gminę Sieroszewice reprezentował zastępca wójta Ryszard Boduch. 

Spotkanie było okazją do wręczenia odznaczeń, wyróżnień i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne.  

Zgromadzeni na ostrowskim Rynku mieli okazję obejrzeć defiladę Kompanii Honorowej oraz wysłuchać koncertu i zobaczyć pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. 

W tegorocznych wojewódzkich obchodach Święta Policji w Ostrowie Wielkopolskim uczestniczyli: Prymas Polski, duchowieństwo, parlamentarzyści, przedstawiciele Rządu RP, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, władze samorządowe województwa wielkopolskiego, miasta i powiatu ostrowskiego, przedstawiciele instytucji z powiatu ostrowskiego i województwa wielkopolskiego, które na co dzień współpracują z policją, przedstawiciele innych służb mundurowych, delegacje policji z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Norwegii.

 Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

galeria zdjęć

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.