Logo Gmina Sieroszewice

News

News zdjęcie id 111

Ekolodzy z Wielowsi w Parku Narodowym Ujście Warty

24.07.2015

 

W Polsce znajdują się 23 parki narodowe. Ich obszar stanowi ok 1% powierzchni naszego kraju. Są to miejsca, w których słowo naturalny nabiera właściwego znaczenia - tylko tutaj można spotkać w naturalnym środowisku niezwykłe bogactwo fauny i flory. Realizując kolejne z zadań projektu „Przyjaźni Naturze na co dzień” uczestnicy trzydniowego wyjazdu w dniach 27-27 czerwca 2015 roku mieli okazję na dalszy rozwój w obszarze ekologii i kultury. Odwiedzili Międzyrzecki Rejon Umocnień z okresu II wojny Światowej. Oglądali zamek obronny z czasów króla Kazimierza Wielkiego w Międzyrzeczu, wsłuchując się w barwne opowieści z dawnych lat. Spacer po międzyrzeckiej starówce wskazywał na wyjątkową i bogatą historię miasta. Niezmiernie dużo radości dostarczyło uczestnikom Zoo safari w Świerkocinie. Piękny i wart odwiedzenia był Zespół Pocysterski w miejscowości Gościkowo-Paradyż. Punktem kulminacyjnym trzydniowej Zielonej Szkoły był pobyt w Parku Narodowym Ujście Warty i mieszczący się tam „Ogród zmysłów”. Grupa znalazła się także pod najwyższym pomnikiem Chrystusa na świecie , który mieści się w Świebodzinie. 

Parki narodowe są udostępniane do zwiedzania, gdyż odgrywają istotną rolę w edukacji ekologicznej społeczeństwa. Wszyscy uznali ,że warto jest spędzić wolny czas na odwiedzeniu m.in. parku narodowego i poobcowania z naturą. Dla dobra przyrody turyści, także ci z Wielowsi, musieli trzymać się wytyczonych szlaków, dróg i ścieżek. Pamiętali by przestrzegać regulaminu obowiązującego na terenie parku! 

Warto dodać, ze 35 uczestników i dwóch opiekunów wolne chwile spędzało w otoczeniu wyjątkowo czystego i malowniczego jeziora Głębokiego pod Międzyrzeczem. Miejsce noclegowe było dodatkowo okazją do integracji rodziców i członków Stowarzyszenia EKOklub z dziećmi oraz młodzieżą z Zespołu Szkół w Wielowsi podczas wspólnego śpiewania, tańców, ciekawych rozmów i gier na świeżym powietrzu. 

Wyjazd został zorganizowany przez Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne EKOklub z Wielowsi we współpracy z Zespołem Szkół w Wielowsi . Dofinansowanie wynosiło 83% i pochodziło ze środków EKOklubu oraz z dotacji Samorządu Gminy Sieroszewice.

Opracowanie : Halina Kaźmierczak, autorka projektu „Przyjaźni Naturze na co dzień”- sekretarz „EKOklubu”.

galeria zdjęć

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.