Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 20790
W sumie: 20790

News

News zdjęcie id 1101

EKUMENICZNY ORSZAK TRZECH KRÓLI W PARAFII POLSKOKATOLICKIEJ

11.01.2018

Dzień Objawienia Pańskiego, zwany Świętem Trzech Króli jest istotnym punktem w kalendarzu liturgicznym, gdyż należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. W ten dzień wspominamy Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowo Narodzonemu Jezusowi. Orszak Trzech Króli to największe uliczne Jasełka na świecie, nawiązujące tak do chrześcijańskiej tradycji, jak i polskiej obrzędowości. Dlatego Parafia Polskokatolicka przy współpracy z Fundacją Orszaku Trzech Króli z Warszawy,  z Harcerzami 1 Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich oraz 15 DH im. Marii Konopnickiej z Grabowa n/Prosną,  ze Stowarzyszeniem „Wspólne Dobro” i św. Zyty oraz parafianami zorganizowali w naszej okolicy Drugi Orszak Trzech Króli. Pomysłodawcą był ksiądz proboszcz Julian Kopiński. Hasło przewodnie tegorocznego Orszaku brzmiało „ Bóg jest dla wszystkich”. Po Mszy Świętej w Strzyżewskiej Świątyni wyruszyliśmy do Kotłowa w barwnym Orszaku za Gwiazdą Betlejemską i Trzema Królami na koniach i bryczkach, harcerzami z pochodniami prowadzonych przez Straż Pożarną ze Strzyżewa. Każdy uczestnik Orszaku otrzymał koronę, śpiewnik, a dzieci otrzymały kolorowe balony i chorągiewki. Wierni nieśli również kolorowe sztandary, które otrzymaliśmy z Fundacji. Pochód kończyła Straż Pożarna z Westrzy. Głównymi postaciami w pochodzie były właśnie Kacper, Melchior i Baltazar, którym towarzyszyły przebrane pięknie dzieci. Na całej trasie Orszaku wybrzmiewały kolędy w wykonaniu księdza Juliana oraz pozostałych uczestników. Pogoda dopisała było ciepło i słonecznie. Właśnie taka sceneria podkreślała wyjątkowy nastrój. W Orszaku wzięli udział  mieszkańcy okolicznych miejscowości  w różnym wieku, ale głównie rodziny z dziećmi i zaproszeni goście m.in. Sekretarz Miasta i Gminy Mikstat Pani Danuta Kamińska, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Mikstat Pan Łukasz Dybul, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Biskupicach Zabarycznych Pan Maciej Kamiński, Radny Powiatu Ostrzeszowskiego Nadleśniczy Pan Wojciech Bąk, Sołtys Kotłowa Pan Wojciech Matysiak.

 Po dotarciu Orszaku na plac przykościelny  w Kotłowie uczestnicy mogli podziwiać Jasełka w wykonaniu dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Biskupicach Zabarycznych przygotowane przez Panią Donatę Kołodziej. Następnie wszyscy wzięli udział we wspólnym biesiadowaniu przy ognisku i śpiewaniu kolęd. Dla wszystkich dzieci przygotowano słodkie upominki.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział, za pomoc w przygotowaniach do Orszaku. Dziękujemy serdecznie sponsorom oraz uczestnikom -  dzieciom, rodzicom, każdemu  który z uśmiechem na twarzy, kroczył ,by oddać pokłon Świętej Rodzinie – Jezusowi Maryi i Józefowi. Niech na stałe w tradycji parafii i okolicy wpisze się Orszak Trzech Króli. Zapraszamy już dzisiaj za rok do barwnej inscenizacji przeżyć Święta Trzech Króli. Organizatorzy otwarci są na współprace wszystkich chrześcijan w duchu ekumenicznym i miłości bratniej.

D.Kalina

Reportaż z Orszaku emitowany będzie 27 lutego w TVP 2 oraz 28 lutego w TVP Polonia. O godzinie emisji poinformujemy na Stronie Internetowej Parafii : www.kotlowparafia.pl

  

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.