Logo Gmina Sieroszewice

News

News zdjęcie id 951

Gminne dożynki w Wielowsi

22.08.2017

Gminne uroczystości dożynkowe odbyły się w niedzielę, 20 sierpnia 2017 roku, w Wielowsi. Święto plonów rozpoczęła Msza św. dziękczynna za tegoroczne zbiory w kościele pw. św. Wawrzyńca, którą odprawił proboszcz parafii ks. Piotr Kuświk. Po Mszy św. dożynkowy korowód prowadzony przez Marka Siudzińskiego dotarł na plac przy sali wiejskiej w Wielowsi. Zaproszonych gości powitali: sołtys Wielowsi Krystyna Rosik i przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Paweł Siwak. Starostami tegorocznych dożynek byli: Ewa Rój i Marek Urbaniak. Pani Ewa z mężem Wacławem mają dwóch synów. Prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 20 hektarów, które specjalizuje się w hodowli bydła opasowego i trzody chlewnej oraz uprawie ziemniaków. Pan Marek wraz z żoną Izabelą prowadzi 10. hektarowe gospodarstwo, na którym uprawia głównie zboże i ziemniaki. Państwo Urbaniakowie mają trzy córki.

Po ceremonii obrzędów dożynkowych prowadzonych przez Zespół Pieśni i Tańca ,,Ołobok’’ starostowie przekazali gospodarzowi gminy – wójtowi Czesławowi Berkowskiemu bochenek chleba wiejskiego. – Bochen chleba składa się z trudu rolników i trudu wielu ludzi, którzy niejednokrotnie pracują w pocie czoła na ten chleb. Jestem bardzo zadowolony, że Państwo tak licznie przybyli na uroczystość dożynkową, bo to jest wyrażenie szacunku dla pracy rolnika. Chciałbym wszystkim rolnikom gorąco podziękować za ich codzienną pracę. W ostatnich latach rolnictwo znacznie się zmieniło. Dzisiaj na polach widzimy sprzęt rolniczy, a żniwiarzy mniej. Rolnicy są zaradni, zabiegają o środki unijne, modernizują swoje gospodarstwa, a to wpływa na zasobność i rozwój gminy. Za to wszystko rolnikom serdecznie dziękuję. Życzę wszystkim Państwu, aby te dożynki były okazją do zabawy i radości - powiedział wójt gminy Sieroszewice. Następnie delegacje rolników ze wszystkich wiosek wręczały wójtowi Czesławowi Berkowskiemu i przewodniczącemu Rady Gminy Sieroszewice Pawłowi Siwakowi bochenki chleba.

Były też podziękowania dla rolników. Dyplomy odebrali: Wacław Grędziak, Michał Jakubowski, Andrzej Jarosik, Krystian Karolak, Jerzy Kędzia, Stanisław Koziołek, Daniel Lisiak, Wacław Olszewski, Wacław Rój, Krzysztof Sodolski, Jan Spalony, Grzegorz Strzelczyk, Zenon Wieruszewski.

Licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Sieroszewice mogli obejrzeć występy artystyczne w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Wielowsi. Na estradzie zaprezentowały się Zespół Pieśni i Tańca „Ołobok” pod kierunkiem Anny Mielcarek oraz Orkiestra Dęta „Ołobok” pod batutą Stanisława Jarosika. Zaśpiewały również Cyganki Wielowiejskie, którym towarzyszyła kapela z Lututowa. Zagrał też Zespół To All Units. Gwiazdą wieczoru był zespół Bayer Full, który ponad godzinę bawił publiczność śpiewając znane i lubiane przez wszystkich przeboje. Uroczystość prowadził Jerzy Pawłowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach. Dożynki zakończyła zabawa taneczna.

Święto plonów swoją obecnością zaszczycili m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, radni i sołtysi z gminy Sieroszewice, duchowieństwo, delegacja z zaprzyjaźnionej gminy Jaromerice w Czechach, Zasłużeni dla Gminy Sieroszewice, dyrektorzy i kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, dyrektorzy szkół i przedszkoli, przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich, prezesi i naczelnicy Ochotniczych Straży Pożarnych, prezesi organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Sieroszewice, rolnicy, przedsiębiorcy, mieszkańcy gminy Sieroszewice i goście.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.