Logo Gmina Sieroszewice

News

News zdjęcie id 944

Wielkopolski Zjazd Straży Grobu Pańskiego w Wielowsi

11.08.2017

II Wielkopolski Zjazd Straży Grobu Pańskiego odbył się w parafii pw. św. Wawrzyńca w Wielowsi. Uroczystościom, które połączono z odpustem ku czci patrona kościoła przewodniczył ks. biskup Stanisław Napierała.

W niedzielę, 6 sierpnia 2017 roku, w Wielowsi zorganizowano zjazd Turków. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym, którą odprawił ks. biskup Stanisław Napierała. Wraz z nim modlili się: ks. Piotr Kuświk, obecny proboszcz parafii i ks. Włodzimierz Młynarkiewicz, wieloletni proboszcz. W homilii pierwszy biskup kaliski wskazał na diakona św. Wawrzyńca, któremu papież powierzył zarządzanie dobrami materialnymi Kościoła i polecił troskę o ubogich. - Św. Wawrzyńcze módl się za nami, abyśmy mieli właściwe spojrzenie na dobra materialne, abyśmy znaleźli się tam gdzie jest błogosławieństwo naszego Pana wśród ubogich w duchu i mieli właściwą postawę do dóbr materialnych i byśmy je zawsze widzieli jako środek do celu, a nie cel, bo celem jest Bóg, który jest Stwórcą wszystkiego – przekonywał kaznodzieja. Po Eucharystii biskup poświęcił tablicę upamiętniającą jubileusz 25-lecia istnienia diecezji kaliskiej, a delegacje Straży Grobu Pańskiego złożyły kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.

Druga cześć spotkania odbyła się na placu przed salą wiejską, gdzie gości powitał ks. Piotr Kuświk. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: ks. biskup Stanisław Napierała, duchowieństwo, burmistrz gminy i miasta Stawiszyn Justyna Urbaniak, zastępca wójta gminy Sieroszewice Ryszard Boduch, sołtys Wielowsi Krystyna Rosik i licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Następnie odbyła się prezentacja oddziałów przybyłych na uroczystość. Historię poszczególnych straży przedstawiła Monika Kaźmierczak. W zjeździe wzięły udział cztery oddziały Straży Grobu Pańskiego, wśród których 200-letnią tradycją szczycą się Turki z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwanowicach. – Straże tworzą swoisty fenomen kulturowy i etnograficzny regionu. Turki pełnią warty przy grobach w świątyniach od Wielkiego Piątku wieczorem do rezurekcji w Niedzielę Wielkanocną. W niektórych regionach, także w Iwanowicach, w poranek Wielkanocny na pamiątkę przerażenia żołnierzy rzymskich trzymających straż przy grobie Pana Jezusa, Turki przewracają się na znak podniesionej monstrancji, która oznajmia radosną wiadomość, że Chrystus Pan zmartwychwstał – powiedział Marek Jakóbczak, dowódca z Iwanowic. Ta straż bierze udział w dorocznych Ogólnopolskich Paradach Straży Grobowych na Podkarpaciu. 

Już w czasie zaborów tradycja Turków zrodziła się w Stawiszynie, kiedy proboszczem był ks. Teodor Mejer. Jak tłumaczy kapitan Kazimierz Jagielski tureckie mundury w tej miejscowości są symbolem niepodległościowym, gdyż Turcja jako jedyny kraj nie uznawała rozbiorów Polski. Z kolei 134 lata liczy straż działająca przy parafii pw. Narodzenia NMP w Dobrej, a w jej skład wchodzi 32 członków.

Najmłodszą stażem jest Straż Grobu Pańskiego w Wielowsi, która powstała trzy lata temu z inicjatywy ks. Piotra Kuświka i sformułowała się z grupy osób odtwarzających Misterium Męki Pańskiej. Sporą część 9-osobowej grupy stanowią strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielowsi. Warty pełnione są od Wielkiego Piątku aż do rezurekcji. Zmiany dwóch wartowników następują do 15 minut. Mundury Turków z Wielowsi były wzorowane na strojach Rzymian. Wartownicy zaopatrzeni są w dzidy, halabardy, hełmy, zbroje i tarcze. 

Straże pełnią w parafiach rolę reprezentacyjną. Uświetniają większe uroczystości kościelne, np. procesje Bożego Ciała i odpusty.

 Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.