Logo Gmina Sieroszewice

News

News zdjęcie id 575

Finał V Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego w Sieroszewicach

18.10.2016

W sobotę, 15 października 2016 roku, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sieroszewicach odbył się finał V Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pawła Brylińskiego, nad którym patronat objął Wójt Gminy Sieroszewice. Laureatów, jurorów i zaproszonych gości powitała dyrektor biblioteki Maria Marciniak. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski, sekretarz Mirosława Busza, radny powiatowy Arkadiusz Wojtczak, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Sieroszewice Bernadeta Biała, przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Pomocy Społecznej i Promocji Stanisław Płomiński, sołtys Biernacic Lech Warga, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Emilia Szyszka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Jerzy Pawłowski, wieloletnia kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Ołobok” Helena Saranek i obecna Anna Mielcarek, laureaci, jurorzy oraz przyjaciele biblioteki. Dyrektor biblioteki przedstawiła jurorów. Na spotkaniu obecni byli: Łucja Gocek z Chojnic (przewodnicząca) - poetka, animatorka kultury, autorka książek, laureatka i juror wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, organizatorka Ogólnopolskich Spotkań Poetyckich w Chojnicach i Piotr Fałczyński z Ołoboku (członek) – poeta, autor tomików poezji, jego wiersze były tłumaczone na języki byłej Jugosławii, laureat około stu ogólnopolskich konkursów poetyckich, autor cyklu opowiadań wydanych w książce „Zakole” oraz powieści pt. „Więcej niż nic”, członek Związku Literatów Polskich. Niestety na uroczystość nie mogła przybyć Aleksandra Kiełb-Szawuła z Ostrowa Wielkopolskiego (członek) – poetka, autorka piosenek i ballad, kompozytorka, wokalistka, obecnie gra z własnym zespołem „Wyspa” oraz zespołami: „U Studni” i „Do Góry Dnem”, laureatka wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich i przeglądów piosenek, autorka i prowadząca spotkania w ramach Wieczorów Działań Artystycznych „Szuflada”.  Po odczytaniu protokółu z V Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pawła Brylińskiego wójt Czesław Berkowski, jurorzy Łucja Gocek i Piotr Fałczyński oraz dyrektor biblioteki Maria Marciniak wręczyli obecnym na spotkaniu laureatom dyplomy i nagrody finansowe lub rzeczowe. Obecni na spotkaniu poeci odczytali swoje wiersze. Po uhonorowaniu laureatów włodarz gminy Sieroszewice podziękował za uczestnictwo w konkursie i pogratulował sukcesu. - Po raz piąty mamy zaszczyt gościć laureatów konkursu poetyckiego w Sieroszewicach, a ja też po raz piąty mam przyjemność pełnić funkcję patrona. Ten konkurs może trwać dzięki poetom, którzy piszą wiersze i chcą dzielić się swoimi uczuciami i myślami. Nie piszą do szuflady, ale chcą publikować i wysyłać wiersze na konkursy. Za to Wam serdecznie dziękuję. Jako patron chcę podziękować pani dyrektor i pracownikom biblioteki za zorganizowanie konkursu, a szczególnie chcę podziękować jurorom. Wszystkim gorąco dziękuję i zapraszam za rok – powiedział Czesław Berkowski.

Przybyli na uroczystość mieli okazję obejrzeć wystawę prac odtwarzających twórczość Pawła Brylińskiego przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej w Masanowie. Wyczerpujące informacje o programie edukacyjnym realizowanym w tej szkole pt. „Paweł Bryliński, rzeźbiarz naszego regionu” przekazała koordynatorka projektu Danuta Walczak.
Spotkanie umilił recital Piotra Woźniaka. To wokalista, gitarzysta, kompozytor, aranżer. Często umieszczany w szufladce z napisem „poezja śpiewana”. Żartuje, że jeśli do tej samej szufladki włożymy artystów, będących jego inspiracją – takich jak Nick Drake, Joni Mitchell, James Taylor czy Cat Stevens – to nie ma nic przeciwko. Jego pierwsza autorska płyta „Dom na dachu” wydana została w 2010 roku, dwa lata później ukazało się dwupłytowe wydawnictwo „Jak ze źródła”, zawierające interpretacje polskich piosenek z początku lat 70. Najnowsza płyta „Tata Adama”, która ukazała się w kwietniu 2015 roku, to z pewnością najlepszy z dotychczasowych albumów w dorobku artysty - i jeden z najciekawszych piosenkowych, jakie ukazały się w ostatnim czasie na krajowym rynku.
Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymali tomik pokonkursowy pt. „Szepty mgieł” wydany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Sieroszewicach. Po części oficjalnej była okazja do rozmów przy kawie i uzyskania autografów od poetów. Więcej zdjęć i film z uroczystości można zobaczyć na stronie internetowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach: www.biblioteka-sieroszewice.pl

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.