Logo Gmina Sieroszewice

News

News zdjęcie id 1131

Panie świętowały w Strzyżewie

14.02.2018

We wtorek, 13 lutego 2018 roku, w sali wiejskiej w Strzyżewie tradycyjnie już zorganizowano Podkoziołek połączony z Dniem Kobiet. Do świętowania zaproszono wszystkie mieszkanki Strzyżewa. W spotkaniu uczestniczyły także panie z Mikstatu, Kotłowa i okolicznych miejscowości. Panie i zaproszonych gości powitała sołtys Strzyżewa, a zarazem wiceprzewodnicząca Rady Gminy Sieroszewice Bernadeta Biała. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: radny Henryk Jędroszka, przewodnicząca Rady Rodziców Karolina Babarowska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Stanisława Kaszuba, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Antoni Wojtczak oraz członkowie Rady Sołeckiej. Wesoły program artystyczny dla pań przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Strzyżewie pod kierunkiem nauczycielki Anity Seteckiej.

Atrakcją było przybycie na salę barwnego korowodu podkoziołkowego, który od godzin przedpołudniowych odwiedzał domy w Strzyżewie. O tradycji podkoziołka opowiedziała tegoroczna organizatorka. – Około 30 lat temu była w naszej miejscowości tradycja pochodu podkoziołka, która jednak zanikła. W 2014 roku Szkoła Podstawowa w Strzyżewie realizowała projekt edukacyjny o nazwie „Dzień staropolski w Strzyżewie”, który zakładał m.in. powrót do minionych tradycji ludowych. Nauczycielka Barbara Cieślak wraz z mężem Waldemarem postanowili kontynuować ten zwyczaj opierając się na opisie folklorysty Jana Brody, który pracując w Strzyżewie wiele lat temu spisał różne zwyczaje panujące w naszej miejscowości. Powrót do tej tradycji mieszkańcy Strzyżewa przyjęli entuzjastycznie. Po trzech latach narodził się pomysł wśród dorosłych mieszkańców naszej miejscowości, aby przygotować barwne stroje i ruszyć ulicami Strzyżewa. Jako organizatorzy podkoziołka wraz z panią sołtys Bernadetą Białą, która poparła inicjatywę orszaku przebierańców, dziękujemy całej społeczności Strzyżewa za wielką gościnność i życzliwość – powiedziała Katarzyna Wasielewska.

Po występach życzenia paniom z okazji Dnia Kobiet złożyli radny Henryk Jędroszka i prezes OSP Antoni Wojtczak. Po odśpiewaniu „sto lat” wzniesiono toast lampką szampana. Panie bawiły się do północy w takt znanych i lubianych przebojów granych przez DJ. Huberta. Bawiący się mieli okazję skosztować pączków własnego wypieku i jajecznicy przygotowanej z jaj od hojnych mieszkańców Strzyżewa przyniesionych przez przebierańców. Podkoziołek połączony z Dniem Kobiet jest organizowany w Strzyżewie od wielu lat. Organizatorami dorocznego spotkania są: Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.